Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , TRANSPORT

3 sierpnia 2017

Miejsce świadczenia usług transportu morskiego osób

0 1791

Otrzymaliśmy fakturę od podatnika VAT UE ze Szwecji za przeprawę promową osoby- naszego pracownika, który był w podróży służbowej. Na fakturze są wpisane NIP UE zarówno nabywcy jak i dostawcy usługi. Czy powinniśmy rozliczyć taką fakturę jako import usług?

ODPOWIEDŹ

Dla polskiego podatnika taka transakcja nie rodzi obowiązku rozliczenia i nie jest to import usług.

UZASADNIENIE

Najważniejszym krokiem niezbędnym w celu prawidłowego opodatkowania nabytych przez Czytelnika usług, jest określenie, na jakich zasadach należy określić miejsce ich świadczenia. Miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika uregulowane zostało w art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n. Natomiast wskazany pośród wyjątków art.28f ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Z powyższego wynika zatem, iż co do zasady, w przypadku usług transportu pasażerów, miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, niezależne od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę (firmy transportowej) lub nabywcy usługi.

Jednakże w odniesieniu do ściśle określonych środków transportu, w przypadku których zastosowanie klucza kilometrowego mogłoby stanowić trudność dla podatników, ustawodawca ustalił, iż miejscem świadczenia jest terytorium kraju. I tak, zgodnie z §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013r. w sprawie m.in. miejsca świadczenia usług, w przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu:

  • osób lub

  • towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy

- miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Ww. przepis odnoszony jest do polskich podatników świadczących usługi transportu międzynarodowego, osób lub towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, ww. środkami transportu. A zatem z art.28 f ust. 1 ustawy o VAT, w związku z §3 ww. rozporządzenia wynika, iż niezależnie od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę (firmy transportowej) lub nabywcy usługi jak również niezależnie od miejsca odbywania się międzynarodowego transportu osób drogą morską czy też lotniczą, transport taki jest opodatkowany na terytorium kraju. Z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.