Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

6 maja 2015

Możliwość i termin obniżenia podstawy opodatkowania o wartość udzielonego rabatu pośredniego

0 779

Dofinansowanie zakupu pojazdów udzielane klientom finalnym pozwala obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem VAT o wartość udzielonego dofinansowania. Taka forma dofinansowania stanowi formę rabatu udzielonego do ceny konkretnego pojazdu uprzednio sprzedanego przez Spółkę do sieci dealerskiej. Obniżki przyznanego rabatu można dokonać za pomocą np. noty księgowej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25 marca 2015 roku nr IBPP2/443-1269/14/WN.

Sytuacja Podatnika

Spółka, jako czynny podatnik podatku VAT prowadzi na terytorium Polski działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji i dystrybucji samochodów osobowych i dostawczych oraz części zamiennych do nich. Bezpośrednimi odbiorcami pojazdów są autoryzowani dealerzy, którzy z kolei dokonują sprzedaży na rzecz finalnego odbiorcy np. firmy leasingowej.

W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera umowy w sprawie wspólnych akcji promocyjnych z jednym z klientów finalnych, firmą leasingową F, która to firma prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie odpłatnego udostępniania pojazdów na podstawie umów najmu, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

Wspólne akcje promocyjne polegającą na oferowaniu potencjalnym leasingobiorcom zawarcia kontraktów leasingowych, z zastosowaniem promocyjnych rat leasingowych wyliczonych w oparciu o obniżone stopy procentowe. Spółka tymczasem, zobowiązuje się do jednorazowej zapłaty na rzecz F. określonej z góry kwoty pieniężnej za każdy samochód objęty promocją zakupiony przez F. w okresie trwania promocyjnego okresu umownego. Sprzedaż ta traktowana jest przez Spółkę jako sprzedaż opodatkowana na terytorium Polski podatkiem od towarów i usług i stosowanie zadeklarowana w składanych deklaracjach podatkowych VAT-7.

W celu udokumentowania płatności dokonywanej przez Wnioskodawcę na rzecz F. w ramach zawartej umowy, F. wystawia notę księgową.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia, czy w związku z udzieleniem przez Spółkę dofinansowania finalnym klientom takim jak F., niebędącym bezpośrednimi nabywcami towarów od Spółki, upoważniać będzie Wnioskodawcę do obniżenia podstawy opodatkowania dla celów podatku VAT o wartość udzielonego, zgodnie z zawartą umową, dofinansowania. Czy obniżenie podstawy opodatkowania powinno nastąpić w okresie rozliczeniowy, w którym doszło do faktycznego udzielenia dofinansowania klientowi finalnemu (tj. zapłaty) niezależnie od okresu otrzymania dokumentu księgowego (noty obciążeniowej) przez Spółkę?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc się do przedstawionej sytuacji Organ powołał się na brzmienie art. 29 a ustawy o podatku od towarów i usług, następnie dokonując analizy jego treści i powołując się na definicję „rabatu” uznał, że w opisanej sprawie mamy do czynienia z pomniejszeniem, czyli odstępstwem od ustalonej ceny towarów przez Podatnika, który co prawda nie sprzedaje bezpośrednio towarów na rzecz firmy leasingowej, ale na po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.