Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

8 września 2014

Nauka gry na instrumentach oraz lekcje śpiewu a stawka VAT

0 2031

 Nauki gry na pianinie prowadzone w formie korepetycji, przygotowania do egzaminów do szkół muzycznych oraz realizowane w ramach brytyjskiego programu, którego ukończenie jest równoznaczne z ukończeniem szkoły muzycznej I lub II stopnia w Polsce , korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 jeśli są prowadzone osobiście. Natomiast ww. usługi świadczone w celu poszerzania zainteresowań muzycznych uczestników zajęć lub prowadzone przez zatrudnionych nauczycieli opodatkowane są już stawką 23% i ich wartość wpływa na limit 150.000 zł.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2014 roku nr ITPP2/443-676/14/EK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Nauczycielka, która prowadzi prywatną szkołę muzyczną niewpisaną do rejestru jednostek objętych systemem oświaty w rozumieniu ustawy o systemie oświaty. W ramach prowadzonej działalności świadczone są prywatne usługi nauki gry na instrumentach muzycznych oraz nauki śpiewu na rzecz dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej i dorosłych. Nauka podzielona jest na różne stopnie zaawansowania, zależnie od instrumentu, wieku, predyspozycji i stopnia zaawansowania kandydata.

Oferowane usługi świadczone są:

 

  • na zasadzie korepetycji lub przygotowania do egzaminów do szkół muzycznych,

  • w ramach poszerzenia zainteresowań muzycznych,

  • w ramach realizacji brytyjskiego programu, którego ukończenie jest równorzędne z ukończeniem szkoły muzycznej I lub II stopnia w Polsce,

 

a prowadzone są osobiście przez Nauczycielkę, w ramach nauki gry na pianinie oraz przez zatrudnionych pracowników, tj. studentów lub dyplomowanych nauczycieli, w ramach nauki śpiewu oraz gry na pozostałych instrumentach muzycznych.

W związku z powyższym Nauczycielka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

 

  • czy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinna być zgłoszona jako podatnik VAT czynny,

  • jeśli tak, czy zgłoszenie jako podatnik VAT czynny powinno nastąpić po przekroczeniu w roku kwoty „przychodu” 150.000 zł, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu zajęć prowadzonych osobiście,

  • jeśli zostanie zgłoszona jako podatnik VAT czynny, to czy czynności wykonywane osobiście będę podlegały „stawce zw”, a usługi świadczone przez pracowników w jej imieniu na rzecz uczniów, tj. stawce 23%.

 

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego stanu faktycznego oraz treści obowiązujących przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że świadczone osobiście przez Nauczycielkę usługi nauki gry na pianini...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.