Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

31 października 2015

Obciążanie jednostek budżetowych czynszem przez Gminę

0 1260

Gmina obciąża swoje jednostki budżetowe czynszem za dzierżawę lokali w gminnym budynku, przekazanych w formie trwałego zarządu. W jakiej formie Gmina powinna obciążać te jednostki czynszem? Czy, tak jak do tej pory fakturą czy w inny sposób?

ODPOWIEDŹ

Gmina powinna zmienić sposób obciążania utworzonych przez siebie jednostek budżetowych czynszem za dzierżawę lokali. Obciążenie powinno nastąpić przy pomocy noty księgowej lub innego dokumentu, innego niż faktura.

UZASADNIENIE

Odpłatna dzierżawa lokali co do zasady jest usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże o świadczeniu usługi możemy mówić wtedy, kiedy jest świadczona pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami. Stanowisko takie poparte jest interpretacjami organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji o sygnaturze IPPP3/4512-95/15-2/MC z 24 marca 2015 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stanął na stanowisku, że: „w świetle (...) art.8 ustawy, czynności wykonywanych w ramach jednego podmiotu gospodarczego będącego osobą prawną, nie można uznać za świadczenie usług, gdyż nie jest możliwe świadczenie usług „samemu sobie”.”

Problem tego, czy jednostki budżetowe mogą być uznane za odrębnych od jednostki samorządu terytorialnego podatników VAT długo budził kontrowersje i nie mógł być rozstrzygnięty w orzecznictwie. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wprawdzie 24 czerwca 2013 roku uchwałę o sygnaturze I FPS 1/13, w której uznał, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług, jednakże ze stanowiskiem tym nie zawsze zgadzały się organa podatkowe. Przykładowo, w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPP5/443-56/14-2/PG z 15 kwietnia 2014 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stanął na stanowisku, że Gminę i jej jednostki budżetowe należy uznać za odrębnych podatników VAT. Także nie wszystkie sądy administracyjne podzielały pogląd NSA, w związku z czym 10 grudnia 2013 roku, postanowieniem o sygnaturze I FSK 311/12 Naczelny Sąd Administracyjny skierował w tym zakresie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

29 września 2015 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C 276/14 Gmina Wrocław przeciwko Ministrowi Finansów, w którym jednoznacznie orzekł, że: „podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe (...) ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.