Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

25 lipca 2017

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży biletów

0 1260

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży biletów na rzecz podmiotów gospodarczych, które następnie dokonują ich dalszej odsprzedaży powstaje z chwilą sprzedaży biletów, czyli z chwilą przekazania biletów kontrahentom.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2017 roku nr 0114-KDIP4.4012.158.2017.2.PR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, czynny podatnik VAT poprzez swoją jednostkę budżetową realizuje zadania w zakresie organizacji, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego. W ramach tych zadań prowadzi m.in. sprzedaż biletów. Sprzedaż biletów uprawniających nabywcę do skorzystania z przejazdu środkami transportu zbiorowego dokonywana jest zasadniczo na rzecz dwóch kategorii nabywców.

Sprzedaż bezpośrednio na rzecz konsumentów prowadzona jest m.in. za pośrednictwem: automatów biletowych, mobilnej aplikacji obsługiwanej przez telefony komórkowe, internetowej platformy on-line, jak również w punktach obsługi pasażerów oraz u prowadzących pojazdy lokalnego transportu zbiorowego. Co jednakże istotne, w każdym przypadku zapłata za bilet następuje już w momencie jego nabycia przez konsumenta.

W ramach transakcji realizowanych na rzecz podmiotów gospodarczych, na podstawie zawartych umów handlowych Wnioskodawca dostarcza danemu przedsiębiorcy określoną (zamówioną) pulę biletów „na okaziciela”, które następnie podlegają dalszej odsprzedaży - z reguły na rzecz konsumentów. Płatności z tytułu realizacji zamówień dokonywane są na podstawie faktur VAT wystawianych przez Wnioskodawcę i - co do zasady - są odłożone w czasie (ostateczny termin określony jest w postanowieniach danej umowny zawartej między stronami, niemniej jednak, co do zasady, upływa między 14 a 60 dniem od dnia wystawienia faktury).

Wnioskodawca nie jest w stanie wskazać momentu, w którym dany bilet nabyty przez konsumenta od podmiotu gospodarczego zostanie wykorzystany w celu skorzystania z usługi transportu miejskiego. Nie dysponuje bowiem wiedzą, kiedy konsument nabył konkretny bilet, a także czy - i w którym momencie - doszło do jego walidacji. Tym samym, Wnioskodawca jest pozbawiony możliwości precyzyjnego określenia momentu wykonania usługi przejazdu środkami transportu lokalnego.

Wątpliwości Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku dotyczą określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu sprzedaży biletów na rzecz podmiotów gospodarczych, które następnie dokonują ich dalszej odsprzedaży.

Stanowisko Dyrektora

Dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w powyższym przypadku, istotne jest określenie momentu wykonania przez Wnioskodawcę usługi. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Należy wskazać, że dla celów powstania obowiązku podatkowego wykonanie usługi następuje z chwilą jej faktycznego dokonania, z wyjątkiem przypadków, w których przepisy ustawy określają wprost ten moment.

Obowiązek podatkowy rodzi również otrzymanie c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.