Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek zapłaty podatku akcyzowego przy przerejestrowaniu pojazdu na samochód osobowy od 1 lipca 2021 roku

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 721

Z dniem 1 lipca 2021 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającej regulacje mające na celu uszczelnienie systemu opodatkowania akcyzą samochodów osobowych.

Ustawa rozszerza dotychczasowy katalog czynności lub stanów faktycznych podlegających opodatkowaniu akcyzą w przypadku samochodów osobowych. Na podstawie art. 100 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym od 1 lipca 2021 roku opodatkowaniu akcyzą podlega nabycie lub posiadanie samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit b albo ust.2, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Wprowadzony ww. nowy obowiązek podatkowy w akcyzie jest uzupełnieniem dotychczasowego katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą w przypadku samochodów osobowych. 
Obecnie w takiej sytuacji na nabywcy lub posiadaczu samochodu osobowego nie ciąży obowiązek podatkowy. Podmioty te nie mogą uzyskać w celu rejestracji samochodu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy wskutek braku ciążącego na nich obowiązku podatkowego oraz braku możliwości ustalenia podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą.
Warunkiem koniecznym do uznania, że doszło do powstania obowiązku podatkowego z tytułu czynności nabycia lub posiadania samochodu osobowego jest brak możliwości ustalenia podmiotu, który dokonał  sprzedaży samochodu osobowego importowanego lub nabytego wewnątrzwspólnotowo, lub wyprodukowanego w kraju, jeżeli akcyza od tego samochodu nie została zapłacona.
Regulacja znajdzie także zastosowanie wobec nieuczciwych podmiotów w sytuacjach, gdy podmioty dokonujące obrotu sprowadzanymi do kraju samochodami osobowymi posiadają w miejscach prowadzenia działalności gospodarczej samochody wystawione na sprzedaż, od których podatek akcyzowy z tytułu ich nabycia wewnątrzwspólnotowego nie został zapłacony. W trakcie kontroli podatkowych lub celno-skarbowych podmioty w takich sytuacjach niejednokrotnie wskazują, że samochodów tych nie sprowadziły do Polski i nie znają danych osób, które czynności tej dokonały nie przedstawiając żadnych dokumentów dotyczących posiadanych i wystawionych do sprzedaży samochodów osobowych. W takiej sytuacji organy podatkowe działając w oparciu o art. 100 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym będą mogły określić zobowiązanie w podatku akcyzowym wobec nieuczciwego podmiotu, który posiada taki samochód.  
Obowiązek podatkowy – z tego  tytułu powstaje z dniem nabycia lub wejścia w posiadanie tego samochodu. 
Jeżeli nie można określić dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania danej czynności lub wystąpienia stanu faktycznego podlegających opodatkowaniu, o których mowa w art. 100 ust. 1, 1a lub 2, za dzień jego powstania uznaje się dzień, w którym uprawniony organ podatkowy stwierdził dokonanie czynności lu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.