Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 maja 2014

Odliczenie podatku z faktur dokumentujących wyjazd wypoczynkowy

0 782

Odliczenie podatku z faktur dokumentujących wyjazd wypoczynkowy Spółka planuje akcję marketingową, w której nabywcy hurtowi, którzy dokonają zakupu towarów określonego asortymentu o największej wartości, otrzymają nagrodę w postaci wyjazdu wypoczynkowego do egzotycznego kraju, połączonego ze zwiedzaniem. Czy Spółka ma prawo odliczyć VAT z faktury za zakupione w tym celu wycieczki, otrzymanej od organizatora wyjazdu?

ODPOWIEDŹ

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje szczególne zasady opodatkowania usług turystyki. Zgodnie z art.119 ust.1 ustawy podstawą opodatkowania przy wykonywaniu takich usług jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez marżę rozumie się natomiast różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art.119 ust.2 ustawy o VAT).

Ustawa nie definiuje wprawdzie jakie usługi należy uznać za usługi turystyki, jednakże z interpretacji wydawanych przez organa podatkowe można wywieść taką definicję. Przykładowo, w interpretacji nr IBPP1/443-732/13/AW z 26 listopada 2013 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zdefiniował usługę turystyki, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT jako „świadczenie złożone, na które składa się szereg usług (obcych i własnych) takich jak np. hotelarstwo, gastronomia, transport, mających na celu zorganizowanie pobytu klientowi poza miejscem jego zamieszkania. Usługi te są tak ściśle powiązane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość (jedną usługę, jeden produkt).” Cytowana interpretacja odwołuje się również do definicji wynikającej ze Słownika języka polskiego PWN, zgodnie z którym turystyka to „zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania na dłuższy lub krótszy pobyt, wędrówki po obcym terenie w celach krajoznawczych lub zdrowotnych”.

W świetle powyższej definicji, organizacja wyjazdu wypoczynkowego do egzotycznego kraju, połączona ze zwiedzaniem, stanowi niewątpliwie usługę turystyki i powinna być opodatkowana zgodnie z zasadami opisanymi w art.119 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art.119 ust.3 ustawy o VAT szczególną procedurę opodatkowania usług turystyki stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

- działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;

- przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń odnośnie podmiotu świadczącego usługę, zatem nawet jeżeli organizator wycieczki nie jest biurem podróży, przy świadczeniu na rzecz Państwa usłu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.