Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 stycznia 1970

NR 86 (Luty 2019)

Odliczenie ulgi z tytułu zakupu kasy fiskalnej w działalności nierejestrowej

0 2934

Czy będę mogła odliczyć ulgę za kasę jeżeli będę świadczyła usługi stylizacji paznokci w działalności nierejestrowej? Jakie dokumenty muszę złożyć jeśli nie będę odprowadzała podatku VAT?

Odpowiedź

Aby otrzymać zwrot ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej, należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej wraz z oryginałem faktury i  dowodu zapłaty, danymi serwisu dokonującego fiskalizacji kasy i numerem posiadanego rachunku bankowego. Warunkiem jest rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu przy jej zastosowaniu w obowiązującym terminie przed którym złożono pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących, należność za kasę fiskalną została w całości zapłacona i Czytelniczka posiada dowód zapłaty tej należności.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie zapisu §  3  ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021r. podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2018 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym zostanie przekroczony obrót realizowany na rzecz w/w osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000zł (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Paragraf 4 ust. 1 pkt 2 lit. j ww. rozporządzenia określa, iż w/w zwolnień nie stosuje się w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

W myśl paragrafu 5 ust. 7 rozporządzenia podatnicy korzystający z w/w zwolnienia tracą je z chwilą wykonania czynności, o której mowa w §  4. 

Zawarte w § 4 rozporządzenia wyłączenie ze zwolnienia dotyczy wskazanych w nim usług bez względu na wielkość osiąganego obrotu. Powyższy obowiązek dotyczy zatem zarówno podatników, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą w ww. zakresie jak i tych, którzy zdecydowali się prowadzić działalność nierejestrowaną, tj. taką w której miesięczny przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym (art. 109 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Ewidencją sprzedaży jest również kasa fiskalna, a z uwagi na świadczenie usług wyłączonych z możliwości stosowania zwolnienia z kas Czytelniczka rozpoczynając wykonywanie usług kosmetycznych w ramach działalności niezarejestrowanej jest obowiązana do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Z każdej sprzedaży należy wydrukować paragon fiskalny i wydać go nabywcy bez jego żądania (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). Paragon fiskalny drukowany przez kasę zawiera m.in. następujące informacje:

  • adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
  • numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP).

Aby zatem móc stosować kasę fiskalną Czytelniczka musi dysponować numerem identyfikacji podatkowej, którym zgodnie z zapisem art. 20 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców jest NIP, pod którym przedsiębiorca jest identyfikowany w urzędowych rejestrach. Podczas fiskalizacji kasy następuje zaprogramowanie nagłówka widniejącego na paragonie fiskalnym, w tym nr NIP. Zarówno fiskalizacja jak i wprowadzenie NIP-u jest czynnością jednokrotną i niepowtarzalną, a dane te raz wprowadzone po zatwierdzeniu operacji, nie podlegają weryfikacji, zatem NIP jest wprowadzany do pamięci kasy i widnieje na wszystkich dokumentach fiskalnych drukowanych przez podatnika (§ 13 ust. 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, jeśli nie posiada Pani numeru NIP to nie może Pani prowadzić ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej i w efekcie świadczyć usług kosmetycznych.

Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie ma obowiązku występować o nadanie jej numeru NIP, jednak może (dobrowolnie) to uczynić przy pomocy formularza NIP-7.

Podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani, w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy, dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego (§ 13 ust. 5 i 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każde...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.