Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 marca 2014

Odliczenie VAT przy zakupie nieruchomości przez małżonków

0 921

Zarówno ja jak i moja żona prowadzimy odrębne działalności gospodarcze. W marcu zamierzamy kupić nieruchomość, w której będą biura naszych firm. Jak mamy odliczyć VAT z faktury za zakup nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Opisany w pytaniu problem był już przedmiotem rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W wyroku z 21 kwietnia 2005 roku w sprawie C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach przeciwko H.E. TSUE uznał, że „jeżeli dwoje małżonków pozostających we wspólnocie małżeńskiej nabywa dobro inwestycyjne, którego część jest używana w sposób wyłączny do celów zawodowych przez jedno z małżonków będących współwłaścicielami, to współmałżonek ten korzysta z prawa do odliczenia całości podatku od wartości dodanej naliczonego od części dobra, którego używa do celów swojego przedsiębiorstwa, o ile odliczona kwota nie przekracza udziału podatnika we współwłasności tego dobra;” a także, że „artykuł 18 ust.1 lit.a) oraz art.22 ust.3 szóstej dyrektywy 77/388 nie wymagają dla wykonywania prawa do odliczenia w takich okolicznościach (…), aby podatnik posiadał fakturę wystawioną na swoje nazwisko i wskazującą części ceny i podatku od wartości dodanej odpowiadające jego udziałowi we współwłasności. Faktura wystawiona bez rozróżnienia na oboje małżonków będących współwłaścicielami i bez wzmianki o takim podziale jest wystarczająca do tego celu.”

Kierując się powyższym orzeczeniem TSUE należałoby uznać, że w opisanej sytuacji każde z małżonków ma prawo do odliczenia podatku z faktury za zakup nieruchomości w takiej części, w jakiej będzie wykorzystywało nieruchomość na cele prowadzonej działalności, jednak procent odliczenia nie może być większy niż udział danego małżonka we współwłasności. Z zadanego pytania nie wynika, jaki jest ten udział. Jeżeli obowiązuje u Państwa standardowa wspólność majątkowa, to udział każdego z Państwa zapewne wynosi 50%. W takiej sytuacji, jeżeli wykorzystujecie Państwo nieruchomość na cele swoich działalności w równym stopniu, każde z Państwa może odliczyć połowę naliczonego podatku. Oczywiście, warunkiem dokonania odliczenia jest to, żeby nieruchomość była wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług). W sytuacji, gdy jedno z małżonków nie wykorzystuje nieruchomości w taki sposób lub wykorzystuje ją częściowo do wykonywania czynności opodatkowanych, odpowiednio traci prawo do odliczenia swojej części podatku, lub może odliczyć swoją część proporcjonalnie do udziału wykonywanych przez siebie czynności opodatkowanych do czynności ogółem.

W sytuacji, gdy któreś z małżonków wykorzystuje nieruchomość w większym stopniu niż drugie, odliczenia należy dokonać w sposó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.