Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy mogę odliczyć VAT od faktury za badanie techniczne samochodu, używanego do prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej?

Odpowiedź

Pełne odliczenie VAT z faktury za przegląd techniczny pojazdu jest możliwe w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (dotyczy to np. samochodu ciężarowego). Jeśli chodzi o samochód osobowy, to pełne odliczenie VAT obejmuje badanie techniczne pojazdu zgłoszonego w urzędzie skarbowym na druku VAT-26, dla którego jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu. W pozostałych przypadkach do odliczenia należy przyjąć połowę VAT naliczonego (pozostała jego część zwiększa koszty uzyskania przychodów). 

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Wskazać należy, że art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania w sytuacji, gdy pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie (art. 86a ust. 3 lit. a i b ustawy o VAT).

Jak wynika z kolei z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Okresowe, obowiązkowe badania techniczne pojazdów przeprowadza się na podstawie art. 81 p.r.d. I tak właściciel m.in. pojazdu samochodowego jest obowiązany przedstawić go do badania technicznego (art. 81 ust. 1 p.r.d.). Zgodnie z art. 81 ust. 5 p.r.d., okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10. Na mocy art. 81 ust. 6 p.r.d., okresowe badanie techniczne samochodu osobowego i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się, co do zasady, przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem ko...

To co widzisz, to tylko 30% treści...



Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę