Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odmowa wydania dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy od nabytego wewnątrzwspólnotowo kolekcjonerskiego samochodu osobowego

Artykuły | 28 września 2021 | NR 118
0 887

Złożyłem wniosek do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy od nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego, w związku z jego kolekcjonerskim charakterem. Do wniosku  załączyłem następujące dokumenty:
- kserokopię umowy kupna-sprzedaży pojazdu, 
- kserokopię niemieckiego dowodu rejestracyjnego, 
- kserokopię Oceny Technicznej pojazdu, wystawionej przez rzeczoznawcę samochodowego.
Czy prawidłowo organ odmówił mi wydania takiego potwierdzenia?
 

ODPOWIEDŹ
Tak, organ postąpił prawidłowo odmawiając Czytelnikowi wydania takiego zaświadczenia.

UZASADNIENIE 
Stosownie do treści art. 306a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie.
Zaświadczenie wydaje się, jeżeli:

  • urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
  • osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.

Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania. Zaświadczenie wydaje się w granicach żądania wnioskodawcy.
Zgodnie z treścią art. 306b Ordynacji w przypadkach, o których mowa w art. 306a § 2, organ podatkowy jest obowiązany wydać zaświadczenie, jeżeli chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Organ podatkowy, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić w niezbędnym zakresie postępowanie wyjaśniające. Postępowanie to powinno zmierzać w kierunku ustalenia stanu faktycznego i prawnego wymagającego potwierdzenia zaświadczeniem.
Stosownie natomiast do art. 306c tej ustawy, odmowa wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Ustawa o podatku akcyzowym określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
Z art. 109 tej ustawy wynika,, iż w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, właściwy naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany, dla celów związanych z rejestracją samochodu osobowego na terytorium kraju, do wydania podatnikowi, na jego wniosek, dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 109a ust. 2, art. 110 ust. 6, art.110a ust. 2a, art. 111 ust. 4 i art. 112 ust. 3a.
W ust. 2 cytowanego przepisu wynika natomiast, że dla celów związanych z rejestracją samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany wydać na wniosek zainteresowanego podmiotu dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 109a ust. 2, art. 110 ust. 6, art. 110a ust.2a, art. 111 ust. 4 i art. 112 ust. 3a.
Przepisy te odnoszą się do samochodów osobowych, przeznaczonych zasadniczo do przewozu osób, objętych pozycją CN 8703, nie odnoszą się natomiast do pojazdów samochodowych klasyfikowanych do innych pozycji Nomenklatury Scalonej, gdyż jako niewymienione w ustawie o podatku akcyzowym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
W myśl art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy Prawo o ruchu drogowym rejestracji dokonuje się na podstawie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium raju albo zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, jeżeli samochód osobowy, pojazd rodzaju „samochodowy inny”, podrodzaj „czterokołowiec” (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj „czterokołowiec lekki” (kategoria homologacyjna L6e), samochód ciężarowy (kategoria homologacyjna N1), podrodzaj „furgon”, „furgon/podest”, „ciężarowo-osobowy”, „terenowy”, „wielozadaniowy” lub „van” lub samochód specjalny (kategoria homologacyjna Ml i N1), został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy.

Należy podkreślić, że za prawidłową klasyfikację danego wyrobu odpowiedzialny jest podatnik i to on sam klasyfikuje swoje wyroby wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach Nomenklatury Scalonej (CN) Wspólnotowej Taryfy Celnej – Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23.07.1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z dni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.