Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

2 czerwca 2013

Określenie daty sprzedaży na fakturze

0 850

Zwrot „data sprzedaży” na fakturze jest tożsamy z określeniem „data dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi”, pod warunkiem, że data opisana na fakturze, jako „data sprzedaży” będzie faktycznie odnosić się do daty dokonania dostawy lub wykonania usługi.

Takie stanowisko w interpretacji indywidualnej z 2 kwietnia 2013 roku nr ILPP2/443-10/13-2/AKr zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zdarzenie przyszłe Wnioskodawcy

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczne, jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przy wystawianiu faktury, w przypadku, gdy sprzedaż nie występuje w tym samym dniu co wystawienie należy podać datę sprzedaży. Przykładowo sprzedaż 10 stycznia 2013 r., faktura została wystawiona 15 stycznia 2013 r. w związku z tym na fakturze pojawi się data 10 stycznia 2013 r. z oznaczeniem „data sprzedaży”. 

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą stwierdzenia, czy sformułowanie „data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub świadczenia usług” jest zamienne z „datą sprzedaży” i czy w związku z tym można na fakturze nadal stosować oznaczenie „data sprzedaży”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl § 5 ust. 1 pkt 6 znowelizowanego rozporządzenia fakturowego wynika, że faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi.

Pojęcia „data dokonania” i „data zakończenia” nie są tożsame, choć w praktyce najczęściej data dokonania będzie oznaczała datę zakończenia dostawy. Różnica wystąpi np. w przypadku dostaw towarów wykonywanych w sposób ciągły przez okres dłuższy niż miesiąc w sytuacji, gdy przepisy podatkowe określają ich datę dokonania na dzień wcześniejszy niż dzień faktycznego ich zakończenia. 

Przykładowo – wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wykonywaną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż miesiąc uważa się za dokonaną z upływem każdego miesiąca do c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.