Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma z Włoch zrobiła dla nas oprzyrządowanie, które zostanie w tej firmie. Nasza firma ma wyłączne prawo użytkowania. Firma wykonuje przy jego pomocy części do naszych wyrobów. Firma z Włoch wystawiła fakturę, na której jest zapis dotyczący VAT - FUORI CAMPO IVA ART.7 oraz REVERSE CHARGE. Czy powyższą transakcję mamy potraktować jako WNT, nie dochodzi jednak to fizycznego przemieszczenia towaru?

ODPOWIEDŹ

Podatnik otrzymał od włoskiego kontrahenta fakturę dokumentującą świadczenie usługi na terenie Włoch, powinien rozpoznać zatem import usług.

UZASADNIENIE

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), o  którym mowa w  art. 5 ust.  1 pkt  4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W opisanym w pytaniu przypadku wytworzone na terenie Włoch oprzyrządowanie nie zostało fizycznie przemieszczone na teren Polski ani teren innego kraju członkowskiego, zatem nie mamy tu do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Włoski kontrahent potraktował wytworzenie oprzyrządowania dla Czytelnika za świadczenie usług i na fakturze umieścił adnotację REVERSE CHARGE, co oznacza, iż ciężar opodatkowania przechodzi na Czytelnika usługobiorcę.

Zatem powyższa transakcja stanowi dla Czytelnika import usług.

W konsekwencji, przedmiotowa usługa będzie opodatkowana zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ustawy, tj. w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, bądź w przypadku świadczenia usług dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, które znajduje się w innym miejscu niż siedziba działalności gospodarczej, w miejscu gdzie znajduje się to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 (art.2 pkt 9 ustawy o VAT).

W myśl art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby dzi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.