Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI

31 lipca 2017

Opodatkowanie najmu autobusu wraz z kierowcą do przewozu uczniów do kina

0 1022

Wynajęcie przez Gminę szkole autobusu do zawiezienia uczniów do kina podlega opodatkowaniu stawką 23%.

Stanowisko Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2017 roku nr 0114-KDIP4.4012.82.2017.2.BS

Sytuacja Podatnika

Od 1 stycznia 2017 r. Gmina wprowadziła wspólne rozliczenie podatku od towarów i usług, obejmujące czynności prowadzone przez jednostki budżetowe Gminy (m.in. publiczne szkoły podstawowe, gimnazjum, przedszkole, Urząd Gminy) i stała się jednym podatnikiem podatku VAT.

Publiczna szkoła podstawowa będąca jednostką organizacyjną gminy wynajmuje od gminy autobus wraz z kierowcą, aby zawiózł uczniów wraz z nauczycielem na wycieczkę szkolną do kina. Organizatorem wycieczki jest szkoła, kierownikiem wycieczki jest nauczyciel danej szkoły. Wyjazd do kina jest w ramach zajęć lekcyjnych w godzinach 8.30 – 12.30, zgodny z programem nauczania w szkole (w klasie).

Dyrektor szkoły wyraża zgodę na wyjazd na wycieczkę pod względem edukacyjnym, lecz ze względu na ograniczone środki pieniężne szkoły, nie finansuje wycieczki z budżetu szkoły. Koszt wyjazdu ponoszą dzieci, jest to koszt zużytego paliwa. Środki stanowiące koszt zużytego paliwa wpłacają do Urzędu Gminy na wydzielony rachunek bankowy prowadzony do obsługi jednostek oświatowych, jako refundację poniesionego wydatku na podstawie wystawionej przez Urząd Gminy noty obciążeniowej.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi, czy usługa polegająca na wynajmie autobusu wraz z kierowcą na trasie szkoła – kino jest opodatkowana podatkiem VAT, zwolniona czy poza VAT oraz kto jest nabywcą usługi i w jaki sposób powinna zostać udokumentowana.

Stanowisko Dyrektora

Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy. Zatem aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Jednocześnie zauważyć należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

W sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku wpłaty wnoszone przez uczestników wycieczki nie pozostają „w oderwaniu” od czynności, które zostaną wykonane przez Gminę – zachodzi nierozerwalny związek pomiędzy dokonywanymi wpłatami a zobowiązaniem się Gminy do wykonania określonych czynności – wynajmu autobusu wraz z kierowcą. Należy zauważyć, że we wskazanej sytuacji istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonywanymi wpłatami a zindywidualizowanym świadczeniem na rzecz konkretnego dziecka – uczestnika wycieczki, które zostało wykonane przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wskazuje w opisie sprawy, że uczestnicy wycieczki ponoszą wyłącznie koszt zużytego paliwa. Z uwagi na powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, że wpłaty otrzymane przez Gminę stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz uczestników wycieczki. Oznacza to, że świadczona przez Wnioskodawcę za wynagrodzeniem, na rzecz uczestników wycieczki usługa wynajmu autobusu wraz z kierowcą na trasie szkoła – kino stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawowa stawka podatku wynosi 23% (art. 146a pkt 1 ustawy); jednocześnie zauważyć należy, że dla niektórych czynności przewidziana została możliwość zastosowania obniżonych stawek bądź zwolnienia od podatku. Ponieważ dla przedmiotowych usług ustawodawca nie przewidział preferencyjnej stawki podatku, jak również zwolnienia od podatku to ww. czynności wykonywane przez Gminę podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 23%.

W analizowanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której czynności wykonywane przez Gminę – wynajem autobusu wraz z kierowcą spełniają definicję świadczenia usług wymienioną w art. 8 ust. 1 ustawy, które z uwagi na ich odpłatność podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, przy czym są opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%. Nabywcą usług, za które pobierane są opłaty, są uczestnicy wycieczki.

Podstawa prawna: art. art. 7, art. 8 ust. 1, art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.