Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej w kraju nabywcy przed przekroczeniem limitu

Artykuły | 27 stycznia 2021 | NR 110
0 888

Prowadzę sprzedaż wysyłkową do kilku krajów UE. Czy mogę opodatkować się w kraju nabywcy, jeszcze przed przekroczeniem limitu, do wysokości którego sprzedaż taka mogłaby korzystać z opodatkowania w Polsce? Czy ewidencjonować taką sprzedaż na podstawie faktur czy ewidencjonować na kasie fiskalnej? Jak wykazywać w nowym JPK?

Odpowiedź

Tak, przepisy dają możliwość opodatkowania sprzedaży wysyłkowej w kraju  nabywcy towarów, przed przekroczeniem kwoty ustalonej przez państwo członkowskie. Aby opodatkować sprzedaż w kraju nabywcy, podatnik zobowiązany jest złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie na formularzu VAT-21. Dostawa taka nie będzie opodatkowana w Polsce, Czytelnik nie będzie zatem zobowiązany do ewidencjonowania tej sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej.
Niemniej, podatnik będzie obowiązany wystawić fakturę z obowiązującą w danym państwie stawką VAT. Dostawę taką należy wykazać w części ewidencyjnej JPK z oznaczeniem SW.

Uzasadnienie

Stosownie do  art. 2 pkt 23  ustawy o VAT przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:
a. podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub
b. innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zachodzi wówczas, gdy polski podatnik od towarów i usług dokonuje dostawy towarów, które są przez niego lub na jego rachunek wysyłane (transportowane) z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego - będącego miejscem przeznaczenia, dostawa zaś dokonywana jest na rzecz podmiotów wskazanych w  art. 2 pkt 23 lit. a  i  b  ustawy o VAT.
Zgodnie z  art. 23 ust. 1  ustawy - w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2.
Stosownie do  art. 23 ust. 2  ustawy - w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
Przepis ust. 2 stosuje się pod warunkiem, że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.
W myśl  art. 23 ust. 4  ustawy w przypadku przekroczenia kwoty, o której mowa w ust. 2, miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę.
Artykuł 23 ust. 5  ustawy stanowi, że podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła limitu danego państwa członkowskiego mogą wybrać miejsce opodatkowania w kraju przeznaczenia, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji), z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub nazw państw członkowskich, których zawiadomienie to dotyczy.
Z powyższego wynika, że miejscem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju jest państwo przeznaczenia towarów, wówczas gdy wartość sprzedaży wysyłkowej dla tego państwa przekracza określony w jego przepisach limit lub też jeśli jest ona niższa, lecz podatnik dokonał wyboru opodatkowania poza krajem. W pozostałych przypadkach sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana jest w Polsce.
Aby opodatkować sprzedaż w kraju nabywcy, podatnik zobowiązany jest złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie na formularzu VAT-21 co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik chce korzystać z opcji opodatkowania sprzedaży wysyłkowej w kraju nabywcy, przed przekroczeniem limitu (art. 23 ust. 6 ustawy o VAT).
Następnie, w terminie 30 dni od pierwszej dostawy towarów po skorzystaniu z w/w opcji, Czytelnik będzie obowiązany przedstawić naczelnikowi urzędu skarbowego dokument potwierdzający o zawiadomieniu właściwego organu podatkowego w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania w tym państwie członkowskim podatku od wartości dodanej od sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.
Wybór tej opcji,  obowiązuje co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją.
Rezygnacja z korzystania z tej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.