Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

3 września 2017

Opodatkowanie towarów sprowadzanych z Chin z odprawą celną w Polsce

0 942

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej polska firma zajmuje się wyłącznie sprowadzaniem towarów z Chin na zamówienie polskich odbiorców. Towary wysyłane są bezpośrednio z Chin do nabywcy, który dokonuje ich odprawy celnej w Polsce. Kto powinien w takiej sytuacji rozliczyć podatek VAT? 

Odpowiedź

Podatek VAT powinien rozliczyć ostateczny nabywca, który dokonuje odprawy celnej w Polsce.

Uzasadnienie

W sytuacji, gdy ten sam towar jest sprzedawany kolejno przez kilka podmiotów, natomiast w rzeczywistości jest przemieszczany od pierwszego dostawcy bezpośrednio do ostatniego nabywcy mamy do czynienia z transakcją łańcuchową.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. W praktyce oznacza to, że dla każdej z dostaw odrębnie ustalane jest miejsce dostawy. Ponieważ w transakcji łańcuchowej dokonywane jest tylko jedno przemieszczenie towarów, tylko jedna dostawa może być uznana za dostawę „ruchomą” towarów, natomiast pozostałe dostawy są to dostawy „nieruchome”.

W opisanym przypadku towary dostarczane są bezpośrednio z Chin do Polski, a odprawy celnej w Polsce dokonuje ostateczny nabywca polski C.

A Chiny --------> B Polska --------> C Polska

• -----------------------------------------------> •

TOWAR

Ponieważ miejscem rozpoczęcia wysyłki towaru jest kraj spoza Unii (kraj trzeci), to w celu ustalenia miejsca dostawy towarów należy zastosować art.22 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

W transakcjach łańcuchowych związanych z importem towarów, transport powinien być bezpośrednio przypisany do dostawy towarów nie wcześniej niż dostawa realizowana na rzecz importera towarów.

W opisanym w pytaniu przypadku spółka C dokonuje importu na terenie Polski, zatem należy uznać, że transport jest przyporządkowany dostawie dokonanej do spółki C.

A Chiny --------> B Polska --------> C Polska

dostawa ruchoma

• -----------------------------------------------> •

TOWAR

Biorąc powyższe przepisy pod uwagę należy stwierdzić, iż dostawy pomiędzy podmiotem A i B rozliczone będą na terenie Chin, wg obowiązującego tam porządku prawnego, Polska spółka B dokona eksportu z Chin na rzecz podmiotu C Polska. Importerem odpowiedzialnym za rozliczenie podatku VAT będzie zatem polska spółka C.

Zgodnie z art.33 ust. 1 i ust.4 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art.17 ust.1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku, z zastrzeżeniem art. 33a-33c.

Natomiast z art.33a ust.1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju uproszczeniem, o którym mowa w art. 166 oraz art. 182...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.