Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 maja 2017

Opodatkowanie VAT sprzedaży „staroci” dla niemieckiego portalu

0 850

Polski podatnik nie będący płatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży staroci /meble, lampy i inne/. Sprzedaż prowadzi wyłącznie wysyłkowo /nie ma kasy fiskalnej/. Obecnie ma propozycję sprzedaży tych staroci poprzez niemiecki portal sprzedażowy. Ma to polegać na tym, że ten niemiecki portal sprzedawałby te towary osobom na całym świecie, a polski podatnik rozliczałby się tylko z tym niemieckim portalem / raz w miesiącu wystawiałby im fakturę/. Czy polski podatnik musiałby stać się podatnikiem VAT? Niemiecki portal odbierał będzie zamówione towary własnym transportem od polskiego podatnika z jego magazynu i potem się już ten portal zajmuje sprzedażą dalej - polski podatnik nie będzie wiedział kto kupił i za ile. Czy to będzie WDT, czy koniecznie polski podatnik musi stać się podatnikiem VAT? 

ODPOWIEDŹ

Aby dokonywać sprzedaży towarów używanych dla kontrahenta niemieckiego w systemie VAT marża lub jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów opodatkowana preferencyjną stawką VAT 0%, Czytelnik musi dokonać rejestracji w podatku VAT.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku od towarów i usług od 2017 roku zwalnia od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, której wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Oczywiście w każdej chwili podatnicy mogą się zarejestrować dobrowolnie i rozliczać podatek VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, rozumie się wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska.

Dla podatników ten rodzaj dostawy jest bardzo korzystny z uwagi na preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 0% i tym samym możliwość odliczania podatku VAT od dokonanych wydatków. Aby zastosować stawkę 0% ustawodawca określił pewne warunki, tj:

  • nabywca musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (musi posiadać numer VAT UE nadany przez inne niż Polska państwo UE),

  • sprzedawca ma obowiązek zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT, niekorzystający ze zwolnienia, który zgłosił w urzędzie skarbowym zamiar dokonywania dostaw wewnątrzwspólnotowych. W związku z czym na potrzeby tych transakcji obowiązany jest posługiwać się numerem NIP z prefiksem PL,

  • polski podatnik VAT - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy powinien posiadać w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego UE.

Wszystkie zebrane przez sprzedawcę dokumenty muszą łącznie potwierdzić fakt wywiezienia oraz dostarczenia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.