Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzimy biuro podróży, organizujemy wycieczki do krajów Unii Europejskiej jak i poza nią. Na marżę stosujemy dwie stawki VAT: 23% do krajów UE i 0% do krajów trzecich. Ostatnio wprowadziliśmy do oferty vouchery. Jaką stawką powinniśmy je opodatkować, jeśli na ten moment nie znamy celu podróży klienta?

ODPOWIEDŹ

Aby właściwie opodatkować voucher na usługę turystyki potrzebna jest informacja o miejscu, w którym będzie się odbywała wycieczka. W przeciwnym razie, sprzedaż vouchera w momencie sprzedaży nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje dla usług turystyki dwie stawki VAT. Pierwsza z nich – 23 %, jest stawką podstawową. Dla jej zastosowania nie jest wymagana żadna dodatkowa dokumentacja. Biura podróży stosują ją każdorazowo przy świadczeniu usług turystyki odbywających się na terenie UE. Przy czym nie ma znaczenia kto będzie jej finalnym konsumentem. Istotne jest jedynie miejsce, w którym będzie się odbywała, czyli wytyczone granicą Unii Europejskiej oraz – dla opodatkowania marżą:

  • działanie na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
  • nabywanie przy świadczeniu usług towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Drugą możliwą do stosowania stawką VAT jest stawka 0%. Będą nią opodatkowane te usługi, lub ta ich część, która odbywa się poza terytorium UE. Stanowi o tym przepis art. 119 ust. 7 i 8 ustawy o VAT. Aby móc ją zastosować konieczne jest dysponowanie przez podatnika dokumentami potwierdzającymi świadczenie ich poza terytorium Unii Europejskiej. Ustawodawca nie określił katalogu takich dokumentów, dlatego należy przyjąć, że są to wszelkie dowody identyfikujące wycieczkę, np. faktura, umowa, dowód zapłaty i inne dokumenty ściśle określające czas i miejsce, w którym odbywa się wycieczka.

Jak wskazują przepisy ustawy o VAT, dla zastosowania właściwej stawki VAT do usług turystyki niezbędne jest precyzyjne określenie miejsca jej świadczenia. Jeśli zatem biuro podróży sprzedaje Voucher na usługę turystyczną, dla której na ten moment nie określono, czy będzie on zrealizowany w ramach wycieczki organizowanej na terytorium UE, czy poza nią, to biuro nie ma możliwości opodatkowania go w momencie sprzedaży. W tej kwestii stanowisko zajął w 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na zapytanie prejudycjalne NSA. Trybunał orzekł, że opodatkowanie zaliczek w usługach turystki jest elementem ogólnych zasad opodatkowania zaliczek i winno być regułą. Natomiast odstępstwo od niej jest dopuszczalne w sytuacji, gdy w chwili otrzymania zaliczki nie określono precyzyjnie świadczonych usług.

Jeśli zatem mamy do czynienia z sytuacją przedstawioną w pytaniu, gdzie klient wykupujący Voucher nie wskazuje konkretnej wycieczki, a biuro podróży organizuje wyjazdy zarówno do krajów UE jak i poza nią, wówczas taki Voucher nie sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.