Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Powstanie obowiązku podatkowego u franczyzobiorców z tytułu sprzedaży „usług promocyjno-marketingowych”

Artykuły | 26 września 2019 | NR 94
0 1247

Firma zawarła umowę franczyzową, w której są m.in. zapisy o terminach rozliczenia wynagrodzenia należnego franczyzobiorcy za poszczególne kwartały: 
1) za I kwartał - do 15 czerwca danego roku kalendarzowego 
2) za II kwartał - do 15 września danego roku kalendarzowego,
3) za III kwartał - do 15 grudnia danego roku kalendarzowego,
4) za IV kwartał - do 15 marca roku kalendarzowego, następującego po roku, którego dotyczy
Wypłata wynagrodzenia za poszczególne kwartały, następować będzie 
z dołu, po upływie danego kwartału rozliczeniowego. Podstawą do wypłaty w/w wynagrodzenia będzie, wystawiona przez franczyzobiorcę faktura VAT z 30-dniowym terminem płatności, z tytułem „usługa promocyjno -marketingowa”. Franczyzobiorca po rygorem utraty prawa do wynagrodzenia, zobowiązany jest wystawić fakturę najpóźniej w terminie 90 dni licząc od dnia rozliczenia danego kwartału. Proszę o informację kiedy w tej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy i kiedy powstaje obowiązek wystawienie faktury VAT?
 

Odpowiedź

Wypłata wynagrodzeń należnych franczyzobiorcy jest określona w umowie i wynagrodzenia te powiązane są z okresami rozliczeniowymi, w związku z tym obowiązek podatkowy powstaje z ostatnim dniem każdego okresu tj. 30  czerwca, 30 września i 31 grudnia i 31 marca roku następnego. 
Co do zasady fakturę wystawia się nie później niż 15-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Zatem faktura powinna być wystawiona kolejno do 15 lipca, 15 października oraz 15 stycznia i 15 kwietnia roku następnego. W przypadku usług ciągłych możliwe jest wystawienie faktury przed wykonaniem usługi.

Uzasadnienie

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę.
Natomiast, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Przepis ten ma zastosowanie odpowiednio do dostawy towarów. 
Przywołany przepis jest zgodny z art. 64 ust. 2 akapit trzeci Dyrektywy 2006/112/WE. Według tego zapisu państwa członkowskie mogą postanowić, że w niektórych przypadkach, dostawy towarów lub świadczenie usług dokonywane w sposób ciągły przez pewien okres, uważa się za dokonane z upływem okresów nie dłuższych niż jeden rok.
Ustawa o VAT nie zawiera definicji „sprzedaży o charakterze ciągłym”. Niemniej jednak, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 kwietnia 2012 r., sygn. akt I FSK 935/11 stwierdził, że „(...) sprzedaż o charakterze ciągłym (...) polega na świadczeniach ciągłych podatnika, obejmujących pewne stałe zachowania w czasie trwania stosunku obligacyjnego, zaspokajające interes odbiorcy tych świadczeń, poprzez ich trwały - pod względem czasowym i funkcjonalnym - charakter oraz cechujące się niemożliwością wyodrębnienia powtarzających się czynności podatnika, co jest charakterystyczne dla świadczeń ciągłych (okresowych)”.
Zatem, za sprzedaż ciągłą można uznać każdą dostawę lub usługę, która jest stale w fazie wykonywania, co oznacza, że wykonywana jest nieprzerwanie przez czas trwania umowy i w której jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, natomiast moment jej zakończenia rozumianego jako definitywne wykonanie, nie jest z góry określony. Jest on wyznaczony przez datę obowiązywania umowy między kontrahentami.
Franczyzobiorca wykonuje usługi promocyjno-marketingowe...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.