Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur zakupu przez Gminę

Artykuły | 27 kwietnia 2020 | NR 101
0 878

Gmina kupiła na dział księgowości tablet, który posłuży do logowania się do banku, gdzie będą robione przelewy. Czy Gmina może odliczyć w ramach wydatków bieżących ten tablet. Na budynku urzędu została wykonana elewacja. Została wystawiona faktura od wykonawcy. Czy możemy odliczyć VAT z tej faktury? W urzędzie jest prewspółczynnik i współczynnik.

ODPOWIEDŹ 

Tak, Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od nabycia tabletu oraz wykonania elewacji budynku urzędu w części związanej wyłącznie z działalnością opodatkowaną VAT. W celu wyliczenia kwoty podatku do odliczenia należy najpierw zastosować prewspółczynnik a następnie proporcję.  

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatnikowi VAT czynnemu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z działalnością opodatkowaną VAT. Do skorzystania z tego prawa konieczny jest status podatnika VAT czynnego oraz związek dokonanych zakupów  prowadzoną działalnością gospodarczą  opodatkowaną VAT. Warunkiem odliczenia jest również posiadanie faktury. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Po upływie tego okresu odliczenia można dokonać poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, w którym powstało prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do odliczenia.
Jeżeli nabyte usługi lub towary wykorzystywane będą do działalności gospodarczej podatnika jak i do innych celów niż działalność gospodarcza i gdy przypisanie tych towarów i  usług w  całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego,  oblicza się stosując preproporcję  (sposób kalkulacji prewspółczynnika został ustalony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r., w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w  przypadku  niektórych  podatników). W ten sposób podatnik może skorzystać z częściowego odliczenia podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturach zakupów służących do działalności gospodarczej. W przypadku gdy podatnik w ramach działalności gospodarczej wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione i nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych wydatków do czynności wył...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.