Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prawo do rezygnacji z ewidencjonowania zwolnionych usług edukacyjnych

Artykuły | 28 września 2021 | NR 118
0 703

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczę usługi edukacyjne – szkoła policealna (PKD 85.59.B). Następnie otworzyłam gabinet kosmetyczny (PKD 96.02.Z) i rozpoczęłam ewidencjonowanie przychodów za pomocą kasy rejestrującej. W związku z tym, że przychody z tyt. świadczenia usług edukacyjnych przekraczają kwotę 20 tys zł rocznie, na kasie ewidencjonuję moje wszystkie przychody (czesne ze szkoły oraz przychody ze świadczenia usług kosmetycznych). W związku z obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży w gabinetach kosmetycznych na kasach online, nabyłam nową kasę, na której ewidencjonuję przychody ze świadczenia usług kosmetycznych. Dotychczasową kasę fiskalną z zapisem elektronicznym przeniosłam do szkoły i ewidencjonuję na niej wyłącznie przychody ze świadczenia usług edukacyjnych. Czy postępuję prawidłowo, ewidencjonując całą sprzedaż tzn. czesne i usługi kosmetyczne za pomocą kas rejestrujących? Czy u jednego podatnika, który prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą, część przychodów może być zwolniona z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, a część nie? Czy w moim przypadku, usługi edukacyjne mogą być zwolnione z ewidencjonowania na podstawie pkt 30 zał. nr 1 rozporządzenia MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących? Czy mogę zlikwidować kasę fiskalną z zapisem elektronicznym i korzystać tylko z kasy online, na której będę ewidencjowała wyłącznie przychody ze świadczenia usług kosmetycznych?

Odpowiedź
Świadczone usługi edukacyjne na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych należy zaliczyć do zwolnień przedmiotowych, z których może Pani korzystać bez względu na wysokość osiąganego obrotu i bez względu na to, czy stosuje Pani kasy do ewidencjonowania innych czynności.  W opisanym przypadku mimo wcześniejszego ewidencjonowania usług z zakresu edukacji, w związku z przysługującym do 31.12.2021r. zwolnieniem tych usług, może Pani zrezygnować z ich ewidencji i zlikwidować starą kasę. 

Uzasadnienie
Od 1 stycznia 2019r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 grudnia 2018r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. 
Na mocy § 3 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia do 31 grudnia 2021 roku. Zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy są podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz tych osób, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł; 
Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. j zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w  § 3  nie stosuje się w przypadku świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, co oznacza, że tracą to zwolnienie z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4 (§ 5 ust. 7 rozporządzenia). 
Stosownie natomiast do § 2 ust. 1 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania, do dnia 31 grudnia 2021 roku – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Zwolnienie tych czynności ma zastosowanie bez względu na wysokość obrotu i bez względu na to, czy podatnik stosuje już kasę do ewidencjonowania innych czynności. 
W poz. 30 ww. załącznika do rozporządzenia wymieniono usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 85) – z wyłączeniem:

  • usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0), 
  • usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),
  • usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

Przez oznaczenie ex rozumie się zakres wyrobów i usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. 
Natomiast zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej niż do 31 grudnia 2021r. podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wymienione w części I załącznika do rozporządzenia, w przypadku gdy udział obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia, w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zwany dalej „udziałem procentowym obrotu”, był w poprzednim roku podatkowym wyższy niż 80%.
W przypadku podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2019 r. rozpoczęli ewidencjonowanie czynności wymienionych w poz. 39 lub 40 załącznika do niniejszego rozporządzenia, zwolnienia, o którym mowa w § 2, w zakresie tych czynności ewidencjonowanych nie stosuje się (§ 8 ust. 3 rozporządzenia) 
Zwolnienia z obowiąz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.