Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

3 sierpnia 2015

Prowadzenie działalności w domu a prawo do odliczenia VAT od montażu rolet

0 958

Mam biuro w domu (DG) - wydzielony jeden pokój. Zakładam rolety zewnętrzne w domu dla bezpieczeństwa i okno tego pokoju też będzie miało roletę. Faktura jest bez nazwy firmy z 8% VAT - czy mogę odliczyć VAT od części zapłaty przypadającej na okno pomieszczenia firmowego?

ODPOWIEDŹ

Tak, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym domu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków, udokumentowanych fakturą VAT w tej części, jaka przypada na wydatki związane z eksploatacją pomieszczenia wyznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, że jeżeli w pomieszczeniu będzie jedno okno, to podatnik odlicza podatek naliczony od wartości jednej rolety, jeżeli są dwa okna to wartości dwóch itd.

UZASADNIENIE

Dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, w myśl art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, korzystają z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Ustawodawca wprowadził jednak istotne ograniczenie. Zgodnie bowiem z przy-wołanym wyżej ust 12b, z preferencyjnej stawki 8% nie korzystają:

  • budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  • lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Zgodnie z klasyfikacją PKOB, budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Montaż aluminiowych rolet zewnętrznych może być uznany za remont oraz za termomodernizację. Zamontowanie rolet ma na celu zabezp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.