Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

4 sierpnia 2015

Przerwanie biegu terminu przedawnienia w wyniku zajęcia konta bankowego

0 1114

Urząd Skarbowy wzywa Czytelnika do zapłacenia podatku VAT za czerwiec 2008. Przedawnienie należności jest po 5 latach, ale Urząd Skarbowy upiera się że 18 grudnia 2012 roku było zajęcie konta bankowego. Zdaniem Czytelnika konto to nigdy nie było używane i stan zawsze 0,00 zł. Zdaniem US przez to zajęcie podatek VAT nigdy się nie przedawni.

ODPOWIEDŹ

Zajęcie nawet pustego konta bankowego Czytelnika wywołało skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia pod warunkiem, że Czytelnik przed upływem terminu przedawnienia tego zobowiązania został zawiadomiony o zastosowaniu tego środka egzekucyjnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zgodnie z § 4 ww. artykułu bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji określa, przy pomocy jakich środków organ egzekucyjny może dochodzić zaległych zobowiązań w trybie administracyjnym. Katalog środków egzekucyjnych odnoszących się m.in. do należności pieniężnych z tytułu VAT, zawiera art. 1a pkt 12 lit.a ww. ustawy. Jednym z takich środków jest egzekucja z rachunków bankowych.

Kwestię skutecznego przerwania pięcioletniego biegu terminu przedawnienia przy zastosowaniu środka egzekucyjnego rozstrzygnął NSA w wyroku z dnia 03 czerwca 2013r .– sygn. akt I FPS 6/12. Zgodnie z tezą podjętej przez skład 7 sędziów uchwały: „Zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia na podstawie art. 70 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (…) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 września 2005r., gdy zawiadomienie podatnika o jego zastosowaniu nastąpi przed upływem terminu przedawnienia”. Z podsumowania uzasadnienia powyższego wyroku wynika że: „Za zdarzenie powodujące przerwanie biegu terminu przedawnienia uznać należy bowiem wyłącznie zastosowanie środka egzekucyjnego. Jednocześnie wskazać należy, że zastosowanie środka egzekucyjnego tylko wtedy wywoła skutek w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia, gdy zawiadomienie o jego zastosowaniu nastąpi przed upływem terminu przedawnienia. Zawiadomienie o zastosowaniu środka egzekucyjnego, jako odrębna czynność, sama przez się nie przerywa więc biegu terminu przedawnienia, lecz stanowi dodatkowy i konieczny zarazem warunek, który musi się ziścić w odp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.