Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rejestracja do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych od 1 lutego 2021 roku

Artykuły | 5 maja 2021 | NR 113
0 720

Z dniem 1 lutego 2021 roku na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 2020r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021r. poz. 72) uruchomiony został Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych (CRPA), który zastąpił papierowe rejestry prowadzone przez właściwych w sprawach akcyzy naczelników urzędów skarbowych.

Organem właściwym w sprawach CRPA, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 21 stycznia 2021 roku w sprawie wyznaczenia dyrektora izby administracji skarbowej właściwego w sprawach Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych (Dz. U. poz. 161), został Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
W związku z tym poszczególni naczelnicy urzędów skarbowych nie przyjmują zgłoszeń rejestracyjnych, przysłanych przez podmioty w formie papierowej.

Rejestracja jest możliwa wyłącznie elektronicznie przez platformę PUESC.
https://www-2.puesc.gov.pl/ - nowa platforma portalu PUESC, na której można dokonywać zgłoszenia rejestracyjnego. Wszelkie instrukcje odnośnie zakładania kont, wypełniania dokumentów oraz ich podpisywania można znaleźć na stronie internetowej portalu.
Zgłoszenie rejestracyjne jest przekazywane do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Podpisuje się je kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo zaawansowanym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego. Potwierdzenia danych osobowych w przypadku braku podpisu elektronicznego można dokonać w jednostkach organizacyjnych urzędów celno-skarbowych.
Rejestracja nie podlega opłacie skarbowej, natomiast złożenie pełnomocnictwa konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej w kwocie 17 zł płatnej na konto: Urząd Miasta Poznania Wydział Finansowy, PKO BP S.A. nr 94102040270000160212620763. Opłatę składa się tylko raz od złożonego upoważnienia.
Aktualizację danych oraz wykreślenie podmiotu (w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana lub zaprzestano działalności) należy zgłaszać do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu poprzez portal PUESC.

Katalog podmiotów, które mają obowiązek dokonać zgłoszenia rejestracyjnego. Zgodnie art.  16 ust.  1 ustawy o podatku akcyzowym zgłoszenia rejestracyjnego jest obowiązany dokonać:

1) podmiot prowadzący działalność gospodarczą zamierzający:

  • wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą - przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności,
  • wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie - przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów,
  • wykonywać czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie - przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów,
  • dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego alkoholu etylowego całkowicie skażonego środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej lub dodatkowymi środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym skażenie następuje, na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 3199/93 z dnia 22 listopada 1993 roku w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego - przed dniem dokonania pierwszego nabycia wewnątrzwspólnotowego tego alkoholu;

2) podmiot zużywający nieprowadzący działalności gospodarczej, niebędący osobą fizyczną, zamierzający zużywać wyroby akcyzowe, o których mowa w art. 32 ust.  1 pkt  1-3 - przed dniem pierwszego nabycia tych wyrobów;
3) podmiot, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych spełniające warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych, do którego są wysyłane poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, w przypadku, o którym mowa w art.  32 ust. 4 pkt  1a - przed dniem wykonania pierwszej czynności w ramach niszczenia wyrobów akcyzowych;
4) podmiot, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako:

  • pośredniczący podmiot węglowy,
  • pośrednicz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.