Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , IMPORT USŁUG , TRANSPORT

3 września 2017

Rozliczenie nabycia częsci w Holandii do naprawy pojazdu

0 980

Polski kontrahent czynny VAT i VAT-UE nawiązał kontakty biznesowe w Holandii. Udał się w podróż służbową firmowym samochodem osobowym. Podczas podróży samochód zepsuł się, zerwał się pasek rozrządu. Podatnik w tej sytuacji został zmuszony do nabycia usługi naprawy i zakupu w sklepie na terenie Holandii tego paska. W sklepie otrzymał fakturę z naliczonym podatkiem od wartości dodanej na zakup towaru. Czy powinien rozpoznać po powrocie do Polski WNT w związku z powyższym zakupem?

ODPOWIEDŹ

Polski kontrahent z tytułu zakupu części (paska rozrządu) do samochodu w Holandii nie będzie zobowiązany do wykazania WNT, ale w związku z nabyciem usługi naprawy powinien rozpoznać import usługi. W sytuacji, gdyby Czytelnik nabył od podatnika unijnego a następnie przewiózł tę część samochodem i w Polsce zamontował, to musiałby wykazać WNT od tego nabycia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w  wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Z powyższego zapisu wynika, iż aby można było mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, towar musiałby zostać przemieszczony z kraju unijnego do Polski. Czytelnik nie przemieszcza samej części z Holandii do Polski. Nie ma związanej z tym wysyłki ani transportu. Sam pasek rozrządu jest montowany w Holandii i stanowi część składową samochodu.

Z kolei przez WNT towarów zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. Jak wynika z powyższego definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru nie została spełniona i tym samym Czytelnik nie ma obowiązku rozliczenia WNT z tytułu nabycia paska rozrządu do samochodu.

Czytelnik musi jednak mieć na uwadze, że nabył usługę naprawy od kontrahenta holenderskiego. Zgodnie z brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.