Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 czerwca 2017

Rozliczenie nabycia usługi wynajmu stoiska wystawienniczego w Wielkiej Brytanii

0 824

Nasza polska firma czynny podatnik VAT, zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych zajmuje się reklamowaniem produktów żywieniowych i suplementów diety. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z firmą z Wielkiej Brytanii, która profesjonalnie zorganizowała dla nas stoisko wystawiennicze na odbywających się tam targach. W związku z tym, że nabyliśmy tą usługę, czy będziemy zobowiązani do rozpoznania z tego tytułu importu usługi? Jeżeli tak, to jak mamy tą transakcję rozliczyć? Jaki zastosować kurs do waluty?

ODPOWIEDŹ

W celu zaprezentowania oferty produktów firmy, nabyli Państwo usługę dotyczącą wynajmu powierzchni wystawienniczej na targach od kontrahenta brytyjskiego. Jeżeli spółka działa jako podatnik i zakupuje taką usługę od podatnika podatku od wartości dodanej, to zgodnie z zasadą ogólną miejscem opodatkowania tej usługi jest siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy. Czynność ta stanowi import usług, który należy wykazać w deklaracji VAT po stronie podatku należnego oraz podatku naliczonego (oczywiście pod warunkiem, że istnieje bezpośredni lub pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi). Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ogólną zasadą z chwilą wykonania usługi, chyba, że przed wykonaniem usługi nastąpiła zapłata, wówczas z chwilą dokonania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

UZASADNIENIE

Czytelnik nabył od kontrahenta brytyjskiego usługę wynajmu stoiska wystawienniczego na terytorium Wielkiej Brytanii w celu zareklamowania produktów żywieniowych i suplementów diety. W pierwszej kolejności należy zatem ustalić, jakie jest miejsce opodatkowania tej usługi. Zgodnie z zasadą ogólną miejscem opodatkowania usług świadczonych na rzecz podatnika jest miejsce, w  którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Problemem opodatkowania usług związanych z udziałem w targach zagranicznych zajmował się Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 27 października 2011 roku w sprawie C-530/09 Inter-Mark Group sp. z o.o. sp. komandytowa. Trybunał uznał, że usługi związane z udziałem w targach jakie świadczyła skarżąca spółka mogły być kwalifikowane w zależności od ich charakteru jako usługi reklamy, usługi pomocnicze do usług targów bądź jako usługi wynajmu rzeczowego majątku ruchomego. Jednocześnie Trybunał wykluczył możliwość kwalifikowania usługi związanej z udziałem w targach, jako usługi związanej z nieruchomościami. Jeżeli stoisko wykorzystywane jest do przekazania komunikatu o istnieniu bądź jakości produktu lub usługi, jak to ma miejsce w przedstawionej przez Czytelnika sytuacji, to zdaniem Trybunału udostępnianie stoiska wystawowego lub targowego należy uznać za świadczenie usług reklamy.

W sprawie miejsca świadczenia usług związanych z tragami zagranicznymi wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt I FSK 841/13 z dnia 9 maja 2014 roku. Zdaniem krajowego Sądu miejsce świadczenia usługi najmu zabudowanej powierzchni wystawienniczej na targach odbywających się poza granicą Polski należy ustalić w oparciu o art. 28b ustawy o VAT, ponieważ usługa najmu powierzchni wystawienniczej w rozpatrywanej sprawie nie była celem samym w sobie, ale częścią kompleksowej usługi umożliwiającej wzięcie udziału w targach, której celem nie był wynajem nieruchomości, ale możliwość zaprezentowania się na targach. Jak wynika z orzecznictwa, przy określeniu miejsca świadczenia usług należy brać pod uwagę przede wszystkim cel świadczo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.