Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Firma zakupiła towar handlowy od kontrahenta z Ukrainy, który przeznaczony jest do sprzedaży opodatkowanej, ponadto jesteśmy podatnikiem VAT UE. Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy dowód PZ ma być powiększony o cło i akcyzę, skoro wyceniamy towary w cenie zakupu, według jakiego kursu przeliczyć cenę zakupu towaru: celnego, czy innego?

  2. Jak rozliczyć podatek VAT, gdzie należy wykazać w deklaracji VAT-7 import towaru w przypadku zapisu „rozliczanie VAT na podstawie art. 33a”, gdzie wiadomo, że towar znajdował się w składzie konsygnacyjnym?

  3. Jak postąpić z dokumentem SAD, który dotyczy zakupu olejów silnikowych?

ODPOWIEDŹ

Z dodatkowych wyjaśnień złożonych przez Czytelnika wynika, że nabyte towary pochodzą z Ukrainy natomiast zgłoszenia do odprawy celnej w imieniu spółki dokonywała agencja celna, działająca w charakterze przedstawiciela pośredniego firmy. W przypadku dwóch odpraw celnych w pozycji dodatkowe informacje istnieje zapis: „procedura uproszczona albo upoważniony podmiot gospodarczy (AEO), rozliczenie VAT zgodnie z art.33a ustawy o VAT”. W przypadku zakupu olejów silnikowych brak jest takowej adnotacji na dokumencie SAD. Ponadto wiadomo, że firma prowadzi ewidencję towarów w cenie zakupu powiększonej o należności celne.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów podatek VAT należny z tytułu importu towarów może być rozliczony w sposób uproszczony, na podstawie art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), lub standardowo na zasadzie zapłaty i odliczenia.

Zgodnie z art. 33a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, str. 307), w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.

Z art.33a ust.5 UPTiU wynika, że w przypadku gdy objęcie towaru procedurą uproszczoną, jest dokonywane przez przedstawiciela pośredniego w rozumieniu przepisów celnych, uprawnienie do rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej, przysługuje podatnikowi, na rzecz którego jest składane zgłoszenie celne.

Korzystanie z procedury uproszczonej wymaga spełnienia licznych warunków proceduralnych, które w sposób szczegółowy zostały sprecyzowane w art.33a UPTiU.

W sytuacji, gdy importer lub jego przedstawiciel pośredni, spełniają warunki ustawowe, wówczas importer nie musi płacić podatku VAT należnego z tytułu importu towarów do urzędu celnego. Rozliczenie podatku VAT z tytułu importu towarów w ramach procedury uproszczonej odbywa się bezgotówkowo i wygląda analogicznie jak w przypadku WNT czy mechanizmu revers charge, to znaczy, że podatek VAT należny i naliczony są sobie równe i mogą być rozliczone w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów.

Podstawę opodatkowania i podatek VAT należny z tytułu importu towarów podlegających rozliczeniu wg procedury uproszczonej (art. 33a UPTiU) wykazuje się odpowiednio w pozycjach 25 i 26 deklaracji VAT-7, jednocześnie na zasadach ogólnych w tej samej deklaracji w części dotyczącej zakupów wykazywany jest podatek naliczony ( poz. 41 i 42 ).

Ustawodawca wprowadził ograniczenia w stosowaniu procedury uproszczonej Zgodnie z art. 7c ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, co do zasady, procedur uproszczonych, o których mowa w w/w art. 76 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r., nie stosuje się w odniesieniu do: alkoholu etylowego oraz paliw silnikowych. Dlatego też w przypadku importu olejów silnikowych nie można było zastosować procedury uproszczonej. Państwa firma poza opłatami z tytułu cła i akcyzy musiała również zapłacić VAT wynikający z dokumentu SAD. Zapłaty dokonali Państwo najprawdopodobniej na konto agencji cel...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.