Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 lutego 2016

Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu w systemie VAT-marża

0 841

Firma zajmuje się sprzedażą używanych samochodów. Nabyła w Finlandii samochód osobowy na fakturę od fińskiego podatnika (aktywny w systemie VIES). Na fakturze wyszczególnione są trzy pozycje:

  1. samochód osobowy wartość 1.350 euro z adnotacją: system marży-towary używane

  2. opłata manipulacyjna; wartość 15 euro z adnotacją: tax 24%

  3. rejestracja, bez załączników 10 euro z adnotacją: tax 0%

Na fakturze nie ma wyszczególnionych kwot podatku VAT, ani podanych wartości netto. Czy pozycje 2 i 3 należy opodatkować jako import usług? Czy pozycja 1 będzie obojętna względem podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, usługi ujęte w pozycjach 2 i 3 należy opodatkować jako import usług. Tak, zakup samochodu ujęty w pozycji 1 będzie obojętny względem VAT.

UZASADNIENIE

1. Opłata manipulacyjna i rejestracja

Zgodnie z art.28b ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art.28e, art.28f ust. 1 i 1a, art.28g ust. 1, art.28i, art.28j ust. 1 i 2 oraz art.28n. Z kolei na podstawie art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT świadczenie to stanowi import usług, a usługobiorca ma obowiązek rozliczenia podatku należnego od takiej transakcji na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Zatem usługi ujęte na fakturze w poz. 2 i 3, tj. opłata manipulacyjna i rejestracja są uznawane za świadczone na terytorium Polski i Czytelnik winien opodatkować.

Przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego dla importu usług zastosowanie znajdzie w tym przypadku art.19a ust.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że, jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art.19a ust.8 ustawy o VAT).

Podstawą opodatkowania importu usług jest wszystko co stanowi zapłatę (art.29a ust.1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, a także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (art. 29a ust. 6 ustawy).

Podstawa opodatkowania określona w euro jest przeliczana wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a). Od ustalonej podstawy opodatkowania należy wyliczyć VAT należny wg stawek, jakie obowiązują dla usługi krajowej tj. w tym przypadku 23%. Natomiast zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu świ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.