Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nasza Spółka (czynny podatnik VAT), która jest powiązana kapitałowo z innymi Spółkami będącymi podatnikami podatku od towarów i usług została zobowiązana do wystawiania faktur VAT w imieniu dostawców. Mam wątpliwości czy nabywca towarów i usług może dokonywać fakturowania w imieniu sprzedawcy? Jakie obowiązują w tym zakresie zasady?

ODPOWIEDŹ

Spółka będzie mogła przejąć obowiązek wystawiania faktur w imieniu i na rzecz dostawców, pod warunkiem że wcześniej podpisze umowę, w której zostanie określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur.

UZASADNIENIE

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku regulacje dotyczące fakturowania, w tym w zakresie tzw. samofakturowania zawiera art. 106d ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Zgodnie z powołanym przepisem, w 2014 roku, nabywca może wystawić w imieniu i na rzecz podatnika faktury dokumentujące:

  • dokonanie sprzedaży przez podatnika na rzecz tego podmiotu;

  • otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) z wyjątkiem przypadku gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4;

  • dostawę towarów lub świadczenia usług, których miejscem opodatkowania jest kraj trzeci

- jeżeli ten podmiot i ten podatnik wcześniej zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

Wskazany przepis stanowi również, że prawo do samofakturowania posiada podmiot nabywający towary lub usługi, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług, podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub osobą prawną niebędącą podatnikiem. Faktury takie może również wystawić upoważniona przez sprzedawcę osoba trzecia a szczególności przedstawiciel podatkowy (art. 106d ust.2).

Warto zauważyć, iż ustawa nie reguluje zasad i treści zawierania umowy pomiędzy stronami transakcji. Zapisy ustawy nie regulują również sposobu zatwierdzania poszczególnych faktur. Zatem wystarczy, że strony umówią...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.