Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

31 maja 2021

Sklepik szkolny a obowiązek wymiany kasy na kasę on-line

0 1476

Prowadzę od tamtego roku sklepik szkolny, który w związku z pandemią prawie do maja bieżącego roku w większości czasu był zamknięty. Działalność nie jest zawieszona. W sklepiku były sprzedawane zapiekanki, kanapki na zimno i ciepło, drożdżówki, napoje zimne i ciepłe, artykuły higieniczne i biurowe, wykonywane są również usługi ksero. Część dań przygotowuję z gotowych zakupionych składników osobiście a część jest tylko odgrzewana w takiej postaci jak zakupiono w hurtowni spożywczej. Ponieważ sklepik był zamknięty nie wymieniliśmy kasy, czy jeśli teraz ją wymienimy to możemy odliczyć ulgę? Czy w ogóle mieliśmy obowiązek dokonać wymiany kasy?

Odpowiedź

W związku ze świadczeniem usług związanych z wyżywieniem Czytelniczka miała obowiązek dokonać wymiany stosowanej kasy na kasę on-line w ustawowym terminie tj. od dnia 1 stycznia 2021r. Jeżeli w związku z panującą pandemią nie został złożony do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o odroczenie tego terminu, to Czytelniczka utraciła prawo do odliczenia ulgi z tytułu obowiązkowej wymiany kasy na kasę on-line

 

Uzasadnienie

Branża prowadząca ewidencję sprzedaży usług związanych z wyżywieniem miała obowiązek wymienić dotychczas używane kasy na kasy on-line najpóźniej do 1 stycznia 2021 r. Dokładnie, obowiązek dotyczy podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem wyłącznie gdy są świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo.

Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy on-line jest warunkiem skorzystania z ulgi do 700 zł na każde urządzenie, przy czym nawet jednodniowe spóźnienie powoduje utratę prawa do odliczenia ulgi.

Z treści art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnicy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli jej prowadzenie przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Odliczenie kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, lub jej zwrot następuje pod warunkiem:

  • rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy;
  • posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup (§ 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika).

Również podatnicy, którzy zostali zobowiązani do wymiany kas m.in. świadczący usługi związane z wyżywieniem mogą skorzystać z ulgi.

W przypadku opisanym przez Czytelniczkę należy rozstrzygnąć, czy prowadzoną działalność sklepiku szkolnego należy traktować adekwatnie jak stałą placówkę gastronomiczną świadczącą usługi związane z wyżywieniem. Należy jednak zauważyć, że zapis art. 145b ust. 1 pkt 2 ustawy nie odwołuje się do klasyfikacji statystycznych usług. To znaczy, że nie jest istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt przeznaczenia ich do bezpośredniej konsumpcji.

Czytelniczka wydając dania sprzedaje je jako gotowe lub w postaci podgrzanych produktów przeznaczonych do natychmiastowej konsumpcji przez młodzież i są to posiłki w pełni przyrządzone i nadające się do bezpośredniego spożycia, a zatem takie jak oferowane w placówkach gastronomicznych.

W świadczeniu usług związanych z wyżywieniem najważniejsze znaczenie ma fakt, czy oferowane produkty są w pełni przygotowane i wydawane jako gotowy posiłek do bezpośredniej konsumpcji, czy też nie, np. mogą być zamrożone lub zapakowane próżniowo, ze wskazaniem na etykiecie - z przeznaczeniem na sprzedaż.

W myśl definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl), pod pojęciem gastronomii rozumie się „działalność produkcyjno - usługową obejmującą prowadzenie restauracji, barów, itp.” jak również „sz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.