Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 lutego 2013

Sposób rozliczenia sprzedaży zaewidencjonowanej w niewłaściwym miesiącu

0 865

Zapomniałam wbić przychodu z wykonanej usługi do kasy fiskalnej. Usługa została wykonana 31 października 2012 roku natomiast należność wbiłam do kasy w listopadzie i wystawiłam na żądanie osoby fizycznej fakturę. Jak ująć w ewidencjach taką sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

Uzyskany obrót powinien być wykazany w deklaracji VAT w październiku a fakt braku zastosowania ewidencji za pomocą kasy i nie ujęcia powyższego obrotu w raporcie dobowym i miesięcznym dotyczącym tego miesiąca opisany w prowadzonym rejestrze korekt kasy fiskalnej.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z zapisem art.111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast sprzedaż dokonywana na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą, powinna być udokumentowana fakturą VAT i zarejestrowana w ewidencji określonej w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Na podstawie zapisu art.111 ust.3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy. Obowiązek ten potwierdza również zapis §7 ust.1 pkt 1 jeszcze obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania, który stwierdza, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani dokonywać ewidencji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i przy każdej sprzedaży drukować paragon fiskalny lub fakturę VAT oraz wydawać nabywcy oryginał wydrukowanego dokumentu. Ponadto, zgodnie z pkt 2 powyżej przytoczonego przepisu, podatnik ma obowiązek sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień oraz raport fiskalny za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca. Raporty fiskalne dobowe, bądź też łączne raporty okresowe za okresy miesięczne są podstawą do dokonania zapisów w ewidencji sprzedaży VAT.

Obowiązek wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży wynika natomiast z art.106 ust.1 ustawy o VAT. Podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, za wyjątkiem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturami (art.106 ust.4 i 5 ustawy o VAT). Należy tu jednak zaznaczyć, iż przepis art.106 ust.4 ustawy wskazuje na możliwość zwrócenia się klienta detalicznego z żądaniem wystawienia faktury i wówczas podatnik obowiązany jest do jej wystawienia we właściwym terminie.

Zatem w przypadku zaewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej udokumentowanej paragonem, sprzedawca towaru lub usługi może wystawić fakturę VAT, jednakże do kopii tej faktury obowiązany jest do dołączyć paragon. W takich przypadkach przepisy §7 ust.1 rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (zwanego dalej rozporządzeniem fakturowym) stanowi, że wystawiony na kasie paragon dołącza się do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika. Zgodnie z zapisem §7 ust.2 rozporządzenia fakturowego przepis ten nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadku gdy wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Należy zauważyć, iż przepisy prawa podatkowego nie określają szczegółowo momentu, w którym dana transakcja powinna być zarejestrowana za pomocą kasy rejestrującej. Jednakże z uwagi na fakt, iż przedmiotem ewidencji jest kwota obrotu i podatku należnego, oraz fakt, że na podatniku ciąży obowiązek ewidencji każdej dokonanej sprzedaży i uwzględnienie jej w fiskalnym raporcie dobowym, moment rejestracji powinien nastąpić niezwłocznie po dokonaniu sprzedaży, czyli wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu, skutkującej powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Jak wcześniej wykazano, ustawodawca jednoznacznie określił obowiązki w zakresie dokumentowania sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.