Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy muszę składać czynny żal przy korekcie pliku JPK_V7?

Odpowiedź

Nie, począwszy od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy, którzy wysyłają korektę pliku JPK_V7 dotyczącą wyłącznie części ewidencyjnej, nie muszą już składać dodatkowo czynnego żalu w celu uniknięcia kar. Stosowane zmiany wprowadzono do art. 16a k.k.s. Podatnik nie musi już składać czynnego żalu w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji lub księgi (części deklaracyjnej i ewidencyjnej pliku JPK_VAT).

 

Uzasadnienie

Definicja czynnego żalu jest określona w art. 16 ustawy Kodeks karny skarbowy (k.k.s.). Sprowadza się do stwierdzenia, że jeśli popełniający wykroczenie lub przestępstwo skarbowe zawiadomi o tym organ podatkowy, to nie poniesie za popełnione czyny kary (dotkliwych sankcji finansowych).

Wskazać należy, że zgodnie z art. 53 § 21 pkt 3 k.k.s., część ewidencyjna nowego JPK_VAT jest księgą, zaś podatnikowi za nieprzesłanie księgi lub przesłanie nierzetelnej księgi, podobnie jak i za przesłanie księgi po terminie lub wadliwej, grożą - na mocy art. 61a k.k.s. - określone sankcje (grzywna). Nowa, elektroniczna struktura JPK_VAT, obowiązująca od 1 października 2020 r., dotyczy składania deklaracji wraz z ewidencją w jednym pliku, obejmującym jednocześnie dwie struktury (deklarację i ewidencję). W okresie od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. podatnicy musieli składać czynny żal w każdym przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_VAT.

Zgodnie z art. 16a § 1 k.k.s. w brzmieniu od 1 stycznia 2022 roku, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, jeśli po jego popełnieniu złoży organowi podatkowemu prawnie skuteczną korektę deklaracji lub księgi dotyczącą obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony. Jak stanowi art. 16a § 2 k.k.s., jeśli w związku z czynem zabronionym określonym w §1 na...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.