Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

2 stycznia 2015

Sprzedaż towaru we Francji polskiemu kontrahentowi

0 889

Polska spółka zamierza kupić partię towaru od producenta we Francji i sprzedać klientowi z Polski. Klient sam odbierze towar od sprzedawcy i najprawdopodobniej sprzeda go również we Francji. Jak powinna być opodatkowana ta transakcja?

ODPOWIEDŹ

Ta transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Jako transakcja dokonana na terytorium Francji, podlega przepisom podatkowym obowiązującym w tym kraju.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Opisana w pytaniu transakcja z pewnością nie jest importem ani eksportem towarów, gdyż towar na żadnym etapie nie znajduje się poza terytorium Unii Europejskiej. Żeby rozstrzygnąć czy w wyniku tej transakcji dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy przeanalizować definicje tych transakcji.

Art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług definiuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jako nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W opisanej w pytaniu transakcji polska spółka kupuje wprawdzie towar od francuskiego kontrahenta, ale towar nie jest wysyłany ani transportowany na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej inne niż terytorium państwa rozpoczęcia wysyłki lub transportu, gdyż towar nie opuszcza terytorium Francji. W związku z tym, w opisanej transakcji nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Analogicznie, nie dochodzi również do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz polskiego klienta spółki, gdyż w myśl art.13 ust.1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W opisanej w pytaniu transakcji towary nigdy nie znalazły się na terytorium Polski, wobec czego nie można mówić o ich wewnątrzwspólnotowej dostawie.

Opisana dostawa nie stanowi równi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.