Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podatnik prowadzi sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju. Czy przysługuje mu odliczenie od zakupów towarów (buty), które wysyła do Niemiec i gdzie w deklaracji wpisuje VAT naliczony (nie przekroczył limitu)?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju do Niemiec w przypadku nie przekroczenia wartości limitu ustalonego przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów podlega opodatkowaniu w Polsce i należy ją wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycji 19 podstawę opodatkowania oraz w poz. 20 podatek należny. Z tytułu nabycia towarów i usług związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i należy je wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 45 wartość netto oraz w poz. 46 podatek naliczony.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT) przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

  • podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

  • innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, z zastrzeżeniem ust. 2. Stosownie do art. 23 ust. 2 i 3 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Przepis powyższy stosuje się pod warunkiem, że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. W Niemczech ten limit wynosi 100.000 EUR.

Zasady rozliczania zmieniają się w chwili, gdy obroty przekroczą limit wyznaczony przez dany kraj lub w sytuacji gdy podatnik wybierze miejsce opodatkowania tej sprzedaży w kraju przeznaczenia towaru. Wybór zmiany miejsca opodatkowania towarów wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunkó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.