Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

31 marca 2014

Termin rozliczenia faktury korygującej zwiększającej i zmniejszającej sprzedaż

0 755

Wystawiłam w grudniu 2013 roku między innymi 2 faktury sprzedaży do których w kwietniu muszę zrobić korektę. Do jednej z faktur korektę in minus a do drugiej in plus. Kiedy mam je ująć do VAT czy w dacie wystawienia? Czy muszę zrobić korektę deklaracji za grudzień i czy jest jakaś różnica jak na minus i plus ?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.29a ust.10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (UPTiU) wynika, że podstawę opodatkowania obniża się o:

  1. kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen,

  2. wartość zwróconych towarów i opakowań (z wyjątkiem opakowań zwrotnych, za które podatnik pobrał kaucję),

  3. zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło,

  4. wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

W przypadkach, o których mowa w punktach 1–3, obniżenia podstawy opodatkowania, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę.

Uzyskanie tego potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art.29a ust.13 UPTiU).

Powyższy przepis stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art.29a ust.14 UPTiU).

Przykład 1

Podatnik w dniu 14 lutego 2014 roku wystawił fakturę korygującą „in minus” do faktury pierwotnie wystawionej w grudniu 2013 roku. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę otrzymał 20 marca 2014 roku. Z potwierdzenia wynika, że nabywca odebrał fakturę korygującą 28 lutego 2014 roku. W tej sytuacji sprzedawca powinien obniżyć podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym nabywca odebrał fakturę korygującą, czyli w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2014.

Przykład 2

Podatnik w dniu 14 lutego 2014 roku wystawił fakturę korygującą „in minus” do faktury pierwotnie wystawionej w grudniu 2013 roku. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę otrzymał 27 marca 2014. Z potwierdzenia wynika, że nabywca odebrał fakturę korygującą 28 lutego 2014 roku. Sprzedawca obniży podatek VAT należny wynikający z faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym uzyskał potwierdzenie odbioru faktury korygującej, czyli w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2014. Jeżeli sprzedawca otrzymałby potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę w kolejnych miesiącach, np.: 5 kwietnia 2014, wówczas obniżenia podatku należnego wynikającego z faktury korygującej mógłby dokonać w deklaracji VAT-7 za miesiąc kwiecień 2014, czyli za okres, w którym uzyskał potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Z art.29a ust. 15 wynika, że warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę nie stosuje się w przypadku:

  1. eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

  2. dostawy towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,

  3. sprzedaży: energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

  4. gdy podatnik nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej i z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej.

W przypadku o którym mowa w punkcie 4, obniżenie podstawy opodatkowania następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym zostały łącznie spełnione przesłanki określone w pkt 4 (art.29a ust.16).

Przykład 3

Nabywca towarów zapłacił za fakturę przed terminem i pomniejszył płatność o skonto, zgodnie z warunkami określonymi na fakturze pierwotnej. Sprzedawca w dniu 8 stycznia 2014 r. wystawił fakturę korygującą, zmniejszającą podstawę opodatkowania i podatek VAT należny, adekwatnie do kwoty udzielonego skonta. Sprzedawca podjął próbę doręczenia faktury korygującej do nabywcy, lecz okazała się ona nieskuteczna. Przesyłka została zwrócona pocztą do sprzedawcy w dniu 15 marca 2014 r. z adnotacją o dwukrotnym awizowaniu i niezastaniu nabywcy. W takiej sytuacji sprzedawca pomimo tego, że nie uzyskał potwierdzenia odbioru faktury korygującej, może udokumentować próbę doręczenia tej faktury oraz udowodnić, że nabywca towarów wiedział, iż transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, gdyż dokonał on zapłaty za towar z uwzględnieniem tej korekty. W związku z tym, sprzedawca może rozliczyć fakturę korygującą i pomniejszyć podstawę opodatkowania oraz podatek VAT należny w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2014.

W zakresie faktur korygujących „in plus”, które powodują zwiększenie podstawy opodatkowania i zwiększenie kwoty podatku VAT należnego, to brak jest ustawowych przepisów, które jednoznacznie określałyby kiedy i w jaki sposób należałoby je rozliczać.

W praktyce utrwaliło się podejście, że faktury korygujące „in...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.