Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 stycznia 2018

Termin rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej przy jednorazowej transakcji

0 879

Jako podatnik VAT prowadzę działalność gospodarczą od lipca 2017 roku, głównie na rzecz firm. W lipcu dokonałem sprzedaży serwera na rzecz osoby fizycznej za kwotę 21.000 zł wystawiając fakturę VAT, ale za parę dni dokonałem jej korekty do zera. W miesiącu październiku dokonałem sprzedaży w Polsce dla osoby fizycznej samochodu osobowego – na fakturę VAT marża, kupionego w tym celu we Francji również w procedurze VAT marża. Wystawiłem fakturę na kwotę 15.000,00zł. Czy mam obowiązek zakupu kasy i rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, jeżeli nie planuję już sprzedaży na rzecz osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej powstaje z dniem 01.01.2018 roku jednakże w związku z zaniechaniem sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie ma Pan obowiązku posiadania kasy rejestrującej dopóki nie wystąpi kolejna sprzedaż na rzecz ww. osób. W takim przypadku obowiązek stosowania kasy nastąpi z chwilą dokonania transakcji

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zatem, jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy fiskalnej jest status odbiorcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Obowiązek ten dotyczy także sytuacji, gdy czynności sprzedaży/świadczenia usług są zwolnione od podatku lub wykonuje je podatnik zwolniony od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepisy § 2 oraz § 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wskazują na dwojakiego rodzaju zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących tj.:

  • dla określonych grup podatników (zwolnienie podmiotowe),

  • dla konkretnych czynności (zwolnienie przedmiotowe). 

Na mocy § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W części II załącznika określono sprzedaż dotyczącą szczególnych czynności, która podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących tj.:

  • poz. 50 - dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

W odniesieniu do niektórych czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2017 r. stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku (§ 2 ust. 2 rozporządzenia) - powyższe zwolnienie jest zwolnieniem przedmiotowym, tj. dotyczącym niektórych czynności wykonywanych przez podatnika.

W przypadku zatem sprzedaży osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przedmiotu stanowiącego środek trwały, transakcji tej podatnik nie musi rejestrować przy zastosowaniu kasy fiskalnej, pod warunkiem, że sprzedaż tą w całości udokumentuje fakturą. Jednocześnie obrót ten nie jest wliczany do limitu, którego przekroczenie powoduje obowiązek stosowania kasy rejestrującej. Jeśli natomiast sprzedawany serwer nie spełniał definicji środka trwałego podlegającego amortyzacji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, wówczas omawiane zwolnienie nie miałoby zastosowania. Zważywszy jednak na fakt, iż dokonano korekty tej faktury „do zera” przyjmujemy, że do transakcji ostatecznie nie doszło, zatem w efekcie Czytelnik nie uzyskał obrotu który obligowałby do rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r. podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2016 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. (jest to zwolnienie podmiotowe ze względu na określony rozporządzeniem limit obrotów, z którego podatnik może korzystać w sytuacji braku możliwości korzystania ze zwolnienia przedmiotowego).

Na potrzeby stosowania w/w zwolnienia nie uwzględnia się zrealizowanego lub...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.