Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy to prawda, że w związku z wprowadzeniem zastrzeżenia zawartego w art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa, od 2015 roku zapłata podatków będzie musiała mieć miejsce w dni poprzedzające dni wolne od pracy ? Przykładowo 25. dzień miesiąca (zapłata podatku VAT) wypadnie w niedzielę, zatem trzeba będzie dokonać zapłaty 23. w piątek a nie tak jak do tej pory 26. w poniedziałek ? Czy dotyczy to PIT, VAT, CIT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 47 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa jeżeli podatnik jest obowiązany sam obliczyć i wpłacić podatek, za termin płatności uważa się ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić.

Z treści art. 12 § 5  wynika, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej.

Powiązanie art. 47 ustawy Ordynacja podatkowa z art. 12 tej ustawy gwarantuje podatnikom możliwość zapłaty podatku, jak i zaliczek na podatek w następnym roboczym dniu po dniu/dniach wolnych od pracy. W wyniku wprowadzonych zmian przepisów ustawy Ordynacja podatkowa zawartych w ustawie z dnia 25 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa od 2015 roku zmieniają się terminy zapłaty podatków i składania deklaracji podatkowych. Ze zmienionego art. 12 § 5 nie wynika wprost, że dotyczy ona tylko podatników, o których mowa w art. 130c. ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego Podatnicy zidentyfikowani na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT są obowiązani drogą elektroniczną składać deklaracje VAT do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, zwanego dalej „drugim urzędem skarbowym”, za okresy kwartalne w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Przy czym termin ten upływa również, gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Należy jednak zauważyć, iż w uzasadnieniu do projektu ustawy Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że: „zmiana w § 5 art. 12 ustawy – Ordynacja podatkowa (poprzez dodanie zastrzeżenia wyłączającego spod generalnej regulacji z § 5 przypadki, o których mowa w nowododanym art. 130c ust. 3 ustawy o VAT oraz art. 133 ust. 2a) wynika z obowiązku podatnika zarejestrowanego na potrzeby wprowadzanych procedur szczególnych dotyczących usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych do złożenia drogą elektroniczną deklaracji VAT w nieprzekraczalnym terminie do 20. dnia miesiąca od zakończenia okresu rozliczeniowego. W związku z tym, że termin na złożenie tej deklaracji nie ulega zmianie, nawet gdy przypadnie on na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, konieczne było dodanie w § 5 w art. 12 ustawy – Ordynacja podatkowa ww. zastrzeżenia.”

Należy zatem stwierdzić, że zmiana przepisów art. 12 § 5 Ordynacja podatkowa, tyczy się wyłącznie podatników zidentyfikowanych na potrzeby procedury szczególnej rozliczenia VAT ( art. 130c ust. 3 ustawy o VAT oraz art. 133 ust. 2a). W związku z lic...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.