Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

30 lipca 2013

Testy sprawności psychoruchowej a zwolnienie z VAT

0 970

Wykonywanie badań psychologicznych dla osób zatrudnionych na stanowiskach, gdzie wymagana jest pełna sprawność psychoruchowa, takich jak: kierowcy, operatorzy żurawi, suwnic, platform hydraulicznych, ciężkiego sprzętu budowlanego w celu uzyskania uprawnień nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18, 19 i 19a ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2013 roku nr IBPP3/443-1382/12/LŻ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Psycholog, który świadczy usługi w ramach prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej. Jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Badania psychologiczne, wśród nich badania sprawności psychofizycznej, są przeprowadzane w związku z wykonywaniem badań profilaktycznych, tj. badań wstępnych, okresowych, bądź kontrolnych - mających na celu stwierdzenie przeciwwskazań do wykonywania określonego rodzaju pracy. Stanowią one jeden z wielu elementów składających się na całokształt badań z zakresu medycyny pracy i są wykonywane obok badań wzroku, słuchu, krwi, itp. Jako zleceniobiorca realizuje na podstawie umów wykonywanie badań psychologicznych dla osób zatrudnionych na stanowiskach, gdzie wymagana jest pełna sprawność psychoruchowa, takich jak: kierowcy, operatorzy żurawi, suwnic, platform hydraulicznych, ciężkiego sprzętu budowlanego czy osób wykonujących prace na wysokości powyżej 3 m. Badania te przeprowadzane są w celu wydawania orzeczeń potwierdzających możliwość wykonywania określonego zawodu.

W związku z powyższym Psycholog zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi medyczne w postaci badań psychologicznych przeprowadzanych w ramach badań profilaktycznych mających na celu stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania określonego rodzaju pracy, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 18-19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących regulacji prawnych oraz stanu faktycznego sprawy organ podatkowy wskazał, iż w odniesieniu do zakresu stosowania zwolnienia od podatku dla usług opieki medycznej, z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE jednoznacznie wynika, że zwolnieniu od podatku nie powinny podlegać takie usługi, których celem nie jest ochrona zdrowia. Bowiem jak wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości cel, w jakim wykonane zostaje badanie psychologiczne zmierzające do potwierdzenia pełnej sprawności psychoruchowej, ma zasadnicze znaczenie dla stwierdzenia, czy usługa ta podlega zwolnieniu od podatku.

Zatem, aby określić czy badania psychologiczne podlegają zwolnieniu od podatku, konieczne jest stwierdzenie, czy głównym celem wykonywanych badań jest ochrona zdrowia osoby poddawanej badaniu, czy też służą jedynie dostarczeniu informacji, będącej wstępnym warunkiem wykonywania...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.