Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Będę od końca października 2018 roku świadczyła usługi transportu okazjonalnego osób tj. przewóz osób busem lub autobusem na wesela, pogrzeby, wyjazdy integracyjne. Usługi będą wykonywane zarówno dla osób prywatnych jak i podmiotów gospodarczych. Nie będę sprzedawała biletów, wysokość opłaty zostanie ustalona na mocy podpisanej umowy ze zleceniodawcą. Płatność będzie następowała w formie gotówkowej lub za pośrednictwem banku. Od kiedy muszę mieć kasę fiskalną i czy musi to być bileterka?

ODPOWIEDŹ

Czytelniczka będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej od pierwszej wykonanej usługi okazjonalnego przewozu osób świadczonej na rzecz osób fizycznych nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego - przy użyciu kasy o zastosowaniu specjalnym tzw. kasy biletowej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 w powiązaniu z art. 111 ust. 3d ustawy o podatku od towarów i usług podatnik – przewoźnik w transporcie pasażerskim, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest obowiązany prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu specjalnych kas rejestrujących, tzw. kas biletowych.

Stosownie natomiast do § 5 ust. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, kasa o zastosowaniu specjalnym to kasa, której konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym kryteriom i warunkom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy m.in. przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego.

Kasa fiskalna z taką funkcją emituje paragony fiskalne - blok danych biletowych zawierający kolejne pozycje, w tym co najmniej: oznaczenie „BILET” lub „OPŁATA DODATKOWA”, rodzaj biletu, tytuł ulgi – w przypadku biletu ulgowego, numer kursu – w przypadku biletu jednorazowego, nazwę przystanku początkowego i końcowego lub zakres ważności lub okres ważności biletu, imię i nazwisko posiadacza biletu – w przypadku biletów okresowych imiennych (§ 23 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia).

Kasa spełnia także kryteria techniczne, zapisane w § 52 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia tj.:

  • Może posiadać jeden wyświetlacz dla użytkownika i nabywcy,

  • Posiada funkcję rejestracji i naliczania dopłat do przewozów w podziale na poszczególne kategorie ulg ustawowych, a także funkcję sporządzania dobowych i miesięcznych raportów dopłat do biletów ulgowych; dobowe i miesięczne raporty dopłat zawierają, dla każdej ulgi, dla której w danym okresie były wydawane bilety, co najmniej oznaczenie ulgi, wartość procentową ulgi, liczbę wydanych biletów oraz kwotę dopłaty.

Natomiast z przepisów ustawy o transporcie drogowym wynika jednoznacznie, iż profesjonalny przewóz drogowy może być wykonywany tylko w formach zdefiniowanych w ustawie jako przewóz regularny, przewóz regularny specjalny, przewóz wahadłowy oraz przewóz okazjonalny tj. przewóz osób, który nie stanowi ww. przewozów. Natomiast ustawa prawo przewozowe, zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 1 ust. 1 reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.

Artykuł 16 ust. 1 i 2 ustawy prawo przewozowe stanowi, iż umowę przewozu zawiera się przez nabycie biletu na przejazd przed rozpoczęciem podróży lub spełnienie innych określonych przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego warunków dostępu do środka transportowego, a w razie ich nieustalenia - przez samo zajęcie miejsca w środku transportowym. Na bilecie, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się:

  1. Nazwę przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego,

  2. Relację lub strefę przejazdu,

  3. Wysokość należności za przejazd,

  4. Zakres uprawnień pasażera do ulgowego przejazdu.

Usługi okazjonalnego przewozu osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej stanowią jedną z form transportu drogowego ponieważ ww. przepisy określają, że transport polega na odpłatnym świadczeniu usług przez uprawnione do tego podmioty,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.