Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W tym roku kończę 60 lat i pracuję na umowę o pracę. Po 60. urodzinach zamierzam zawrzeć z byłym pracodawcą umowę-zlecenie i pobierać emeryturę z ZUS. Czy w wypadku gdy rezygnuję z pracy na etacie i zawieram umowę cywilnoprawną, mam prawo do ulgi dla seniora?

Odpowiedź

Pracujący seniorzy, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni), mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego niektórych przychodów do wysokości 85 528 zł w skali roku – jeśli mimo osiągnięcia wieku emerytalnego będą nadal aktywni zawodowo. Warunkiem korzystania z ulgi dla pracujących seniorów jest niepobieranie emerytury, renty rodzinnej oraz innych świadczeń określonych w przepisach.

Uzasadnienie

Ulga dla seniorów polega na zwolnieniu z opodatkowania przychodów uzyskanych m.in. ze stosunku pracy, umowy-zlecenia, pozarolniczej działalności gospodarczej i otrzymanych przez kobietę w wieku 60+ i mężczyznę w wieku 65+ do wysokości 85 528 zł w skali roku.
Ulga dla seniorów nie obejmuje przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym, zwolnionych od podatku i od których zaniechano poboru podatku, czy z umów o dzieło.
Ulgę dla seniorów można stosować w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek na podatek lub po zakończeniu roku podatkowego w złożonym rozliczeniu rocznym.
W wypadku stosowania jej w trakcie roku płatnik stosuje ulgę na podstawie otrzymanego pisemnego oświadczenia, że spełnione są warunki do stosowania zwolnienia z opodatkowania.
Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej i powinno zawierać klauzulę o treści: „Jestem świadomy(-a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. W oświadczeniu powinna również znaleźć się informacja o dacie rozpoczęcia i zakończenia stosowania zwolnienia przez pracodawcę.
Otrzymując oświadczenie, płatnik najpóźniej od następnego miesiąca stosuje ulgę. 
Uprawnieni, tzn. kobieta 60+ i mężczyzna 65+, skorzystają z nowej preferencji, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniom społecznym i nie otrzymują świadczeń emerytalnych lub rentowych, m.in.:

  • emerytury lub renty rodzinnej z KRUS;
  • emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń;
  • emerytury lub renty rodzinne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.