Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

18 listopada 2020

Uproszczenia w zakresie GTU - odpowiedź MF na interpelację poselską

0 815

W odpowiedzi na interpealcję poselką w sprawie kodów grupy towarów i usług (GTU) służących do oznaczania tzw. towarów i usług wrażliwych, Ministerstwo Finansów poinformowało, że "w chwili obecnej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzone są analizy dotyczące konieczności ewentualnego wprowadzenia zmian w rozporządzeniu wykonawczym w zakresie GTU".

Pełna treść interpelacji nr 12180 do ministra finansów i odpowiedź: 

Szanowny Panie Ministrze!

Od 1 października JPK_V7 należy oznaczać specjalnymi kodami dostawę niektórych towarów i usług, niektóre rodzaje transakcji oraz wskazane dowody sprzedaży i nabycia. Do mojego biura poselskiego zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących kodów GTU. Z niepokojem przyglądam się wprowadzonym zmianom, ponieważ powodują one pewne niespójności dotyczące źródła informacji a tym, kto powinien ja sporządzać.

Nowy JPK_VAT obowiązuje od 1 października 2020 r. Po raz pierwszy trzeba go będzie przesłać do 25 listopada br. (dane za październik). Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że zakwalifikowanie do poszczególnych grup nie zawsze jest proste. Grup towarów i usług jest tylko 13, ale katalog artykułów i usług zaliczanych do poszczególnych grup jest rozbudowany. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy daną transakcję trzeba oznaczyć kodem, niekiedy konieczne będzie sięgnięcie do osobnych klasyfikacji lub aktów prawnych, takich jak Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), Nomenklatura Scalona (CN), ustawa o VAT wraz z załącznikami nr 12 i nr 15, ustawa o podatku akcyzowym, a nawet Prawo farmaceutyczne (w przypadku sprzedaży leków i wyrobów medycznych). Pojawiły się zapowiedzi dotyczące szczegółowych kontroli i kar za nieprawidłowości.

W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  • Z czego wynikają wprowadzone zmiany?
  • Dlaczego się na nie zdecydowano?
  • Czy zmiany były konsultowane z przedsiębiorcami i księgowymi? Jeśli tak, to kiedy i jakie były wnioski z konsultacji? Jeśli nie, to dlaczego ich zaniechano?
  • Czy w związku z licznymi głosami służb księgowych i przedsiębiorców przewiduje się jakieś zmiany w zakresie GTU?
  • Jakie sankcje poniesie podatnik, jeżeli na wszelki wypadek użyje jakiegoś kodu lub błędnie zakwalifikuje transakcję?
  • Czy przed nałożeniem kary podatnik będzie informowany o nieprawidłowościach i czy dostanie czas na korektę?

Posłanka Urszula Nowogórska

8 października 2020 r.

Odpowiedź na interpelację nr 12180 w sprawie kodów grupy towarów i usług (GTU) służących do oznaczania tzw. towarów i usług wrażliwych

Odpowiadając na interpelację nr 12180 z 16 października 2020 r. Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej w sprawie kodów grupy towarów i usług (GTU) służących do oznaczania tzw. towarów i usług wrażliwych, uprzejmie informuję.

Z dniem 1 października 2020 r. wprowadzono nowe regulacje w zakresie rozliczania podatku VAT tzw. nowy JPK_VAT1. Na mocy tych regulacji podatnicy składają jeden dokument elektroniczny, tzn. nowy JPK_VAT zawierający deklarację pozwalającą na rozliczenie podatku VAT i ewidencję dla potrzeb tego podatku.

Nowe rozwiązanie stanowi uproszczenie dla podatników, którzy nie muszą składać odrębnie deklaracji podatkowych w formie elektronicznej i odrębnie ewidencji w formie pliku JPK_VAT. Dodatkowym uproszczeniem jest rezygnacja z dołączania do deklaracji podatkowych załączników. Wprowadzone zmiany zmniejszają obowiązki informacyjne dla podatników podatku VAT, gdyż w znacznym stopniu upraszczają rozliczenia z urzędem skarbowym.

Elementy nowego JPK_VAT (w tym ujęte w części ewidencji, takie jak GTU) określa, wydane w ubiegłym roku na podstawie delegacji ustawowej, rozporządzenie2 oraz opracowane na jego podstawie wzory struktury logicznej JPK_VAT w formie JPK_V7M i JPK_V7K. Nowy plik JPK_VAT jest przesyłany tylko w formie elektronicznej, w związku z powyższym musi spełnić prawne wymogi wzoru dokumentu elektronicznego. Obowiązujący obecnie wzór dokumentu, w wersji dla podatników rozliczających się miesięcznie i kwartalnie, został zamieszczony w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na ePUAP w trybie przepisów o informatyzacji działalności podmiotów.

Wprowadzone dodatkowe pozycje w części ewidencyjnej nowego JPK_VAT w postaci grup towarów i usług GTU ukierun...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.