Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 maja 2018

Usługi agroturystyczne a obowiązek stosowania kasy fiskalnej

0 1075

Od miesiąca czerwca będziemy świadczyli usługi agroturystyczne, płatność będzie odbywała się w większości na rachunek bankowy, ale zdajemy sobie sprawę, iż nie unikniemy też wpłat gotówkowych. Planujemy też włączenie w późniejszym terminie całodobowego wyżywienia. Od kiedy wejdziemy w obowiązek stosowania kasy fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej nastąpi po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym zostanie przekroczony limit obrotu wyliczony w proporcji do okresu wykonywania usług agroturystycznych w 2018 roku, biorąc pod uwagę sprzedaż zwolnioną z ewidencji na kasie (płatności wyłącznie poprzez bank) i niezwolnioną. Należności w całości dokonywane przelewem (jako czynności zwolnione przedmiotowo) będą nadal korzystały ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie do momentu rozpoczęcia świadczenia usług gastronomicznych, ponieważ z tą chwilą cały obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

Na mocy § 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2018 r., zostały czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. W poz. 39 załącznika do rozporządzenia określono zwolnienie dla świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.   Powyższe zwolnienie dotyczy jedynie sprzedawanych usług i nie odnosi się do dostaw towarów. 

Natomiast w myśl zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia zwalnia się podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy limit obrotu dla ww. osób (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Z kolei, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. i zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

  • świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz

  • usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering) i zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania w/w czynności (§ 5 ust. 7).

W przypadku, gdy przepisy ust. 1-7 przewidują różne terminy utraty mocy zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienia te tracą moc w terminie najwcześniejszym (§ 5 ust. 8 rozporządzenia).

W prowadzonej przez Czytelnika działalności obowiązują ogólne zasady określające termin rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej tj. zwolnienie podmiotowe - ze względu na wysokość osiąganych obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych oraz przedmiotowe - związane ze sprzedażą szczególnych czynności określonych w załączniku do rozporządzenia.

W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w czerwcu 2018 roku i przewidywanymi różnymi sposobami zapłaty za świadczone usługi, aby określić obowiązkowy termin do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.