Czy w związku ze zmianami w VAT mogę odliczyć VAT od nabytych usług noclegowych, wykorzystywanych w działalności gospodarczej?
Odpowiedź
Mimo zmian w prawie od 1 stycznia 2021 r., nabycie przez podatnika usług noclegowych do celów jego działalności i „wykorzystywanych” w tej działalności, nadal nie dają prawa do odliczenia podatku VAT. Przy czym przez pojęcie usług noclegowych „wykorzystywanych” w tej działalności należy rozumieć każdy przypadek, gdy usługa jest wykorzystywana w sposób inny niż odprzedaż (refaktura), określona w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT.
Uzasadnienie
Od 1 stycznia 2021 r. możliwe jest odliczanie podatku VAT naliczonego od usług noclegowych nabytych przez podatników – wyłącznie w celu ich odprzedaży, to jest po nabyciu usługi w celu przeniesienia jej na kolejnego nabywcę (w związku z tzw. refakturą usługi). Pozostałe sytuacje, w których dochodzi do nabycia usług noclegowych, to jest w przypadku nabycia przez podatnika do celów jego działalności i „wykorzystywanych” w tej działalności, nadal nie dają prawa do odliczenia podatku VAT.
Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych, z wyjątkiem usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Powyższa regulacja - na mocy art. 119 ust. 4 ustawy o VAT - nie dotyczy usług nabywanych przez podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, które są rozliczane o...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.