Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta sprzedaży zwolnionej z VAT po zmianie interpretacji MF dotyczącej dożywiania dzieci przez Gminę

Artykuły | 1 grudnia 2020 | NR 108
0 1156

Po pojawieniu się interpretacji z 10 czerwca 2020 roku, nie stosujemy już stawki ZW, ponieważ jej stosowanie jest nieprawidłowe i wszystkie zadania wykonywane przez GOPS oraz dożywianie i pobyt dzieci będzie jako niepodlegające VAT. Jednak teraz okazało się, że w niektórych przypadkach w styczniu-maju 2020 roku wystawiliśmy faktury z błędnymi kwotami dot. opłaty za dom seniora. Chcemy to skorygować na bieżąco, czyli wystawić faktury korygujące w grudniu. Jeżeli teraz nie wykazujemy tych czynności ze stawką ZW, to jak skorygować miesiące I-V/2020, skoro już czynności te nie podlegają pod VAT? Czy zmienić korygowane faktury na poza VAT?

Odpowiedź

Zdaniem Redakcji, należy skorygować sprzedaż, która była wykazywana ze stawką zwolnioną i nie należy zmieniać na sprzedaż niepodlegającą VAT. Należy skorygować błędne faktury poprzez poprawę wartości netto i pozostawić stawkę zw. Wartość tej sprzedaży należy skorygować w deklaracji i pozostawić jako zwolnioną.

Uzasadnienie

Podstawowe zasady dotyczące korekty deklaracji zostały uregulowane w Dziale III rozdział 10 „Korekta deklaracji” ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa. Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą dowolną ilość razy skorygować uprzednio złożoną deklarację (art.81 OP), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
Pamiętajmy, że deklaracje to również zeznania, wykazy, zestawienia oraz informacje, do składania których zobowiązani są podatnicy, płatnicy i inkasenci (art.3 pkt 5 O.P.). Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji. W ustawie o podatku od towarów i usług określono sytuacje, kiedy podatnik powinien wystawić fakturę korygującą. I tak, zgodnie z art.106j ust.1 tej ustawy, są to przypadki, kiedy po wystawieniu faktury sprzedaży m. in. podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Zatem, w przypadku Czytelnika, po stwierdzeniu pomyłki w cenie należy skorygować błędną fakturę i deklarację.
Interpretacja ogólna Nr PT1.8101.3.2019 Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 roku dotyczy odpowiedzi na pytanie czy czynności wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z realizacją zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej, nałożonych na nie odrębnymi przepisami, tj.: ustawą z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, ustawą z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym, ustawą z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Minister Finansów zauważył, że odpłatność za świadczenia w ramach realizacji ww. zadań, jeśli występuje, nie jest, co do zasady, ustalana według kryteriów rynkowych – ich wysokość określana jest na podstawie przepisów prawa i nie ma zwykle związku z rzeczywistymi kosztami, które ponosi jednostka samorządu terytorialnego. Również warunki realizacji przedmiotowych zadań odbiegają od warunków, 
w jakich realizowane byłyby te czynności przez inne podmioty gospodarcze. Działalność ww. jednostek organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego finansowana jest środkami pochodzącymi z budżetu jednostek samorządu terytorialnego albo z tytułu opłat dokonywanych przez osoby korzystające ze świadczonych usług. Sposób realizacji tych świadczeń określają przepisy prawa.
A zatem znaczna część wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego działań w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej jest realizowana na podstawie przepisów prawa, tym samym jednostki te, nie mogą działać w sposób wolnorynkowy czy konkurencyjny, jako podmiot gospodarczy. Pobierane zaś za wykonywane czynności opłaty w wielu przypadkach nie mogą być uznane za rzeczywistą równowartość świadczenia.

Podsumowując Minister Finansów uznał za uzasadnione, że w odniesieniu do określonych czynności związanych z realizacją zadań w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego nie występują w roli podatników VAT i tym samym ich wykonywanie nie podlega opodatkowaniu VAT, gdy wykonywanie tych czynności jest podporządkowane ścisłemu reżimowi publiczno-prawnemu, a pobierane opłaty nie mogą być uznane za rzeczywistą równowartość świadczenia. Dotyczy to również sytuacji, gdy jednostki te współpracują w wykonywaniu tych zadań.
W dotychczas wydawanych interpretacjach indywidualnych prezentowane było stanowisko, zgodnie z którym opisana działalność, związana z realizacją zadań ustawowych w zakresie edukacji i opieki społecznej, podlegała opodatkowaniu VAT, przy czym korzystała ze zwolnienia od VAT. 
Dodatkowo, Minister Fnansów mając na względzie, że zastosowanie niniejszej interpretacji do takich czynności nie wiąże się generalnie ze zmianą kwot w rozliczeniach podatkowych, z punktu widzenia ekonomiki postępowania uznał za niezasadne kwestionowanie rozliczeń w tym zakresie.
W przypadku opisanym przez Czytelnika, niezasadne byłoby korygowanie sprzedaży zwolnionej na sprzedaż poza VAT w miesiącach, w których sprzedaż ta była wykazywana prawidłowo. W związku z tym, zdaniem Redakcji, należy skorygować błędną sprzedaż, która była wykazywana ze stawką zwolnioną i nie należy zmieniać na sprzedaż niepodlegającą VAT. Należy skorygować błędne faktury poprzez poprawę wartości netto i pozostawić stawkę zw, a następnie sprzedaż  skorygować w deklaracji i pozostawić jako zwolnioną.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) – korekta w poz. 10 wykazuje się  świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku – deklaracje dot. okresów do 10/2020 roku należy korygować wg zasad obowiązujących w tych okresach.
 

Podstawa prawna: art.106j ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 3 i art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa