Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI

12 sierpnia 2022

Usługi z zakresu dietetyki zwolnione z VAT

0 832

Nasz Spółka będzie świadczyć usługi on-line oraz na żywo, których celem jest polepszenie stanu zdrowia zgłaszających się do nas klientów. Pracownicy Spółki będą udzielać fachowego poradnictwa z zakresu dietetyki. Oprócz danych zebranych w trakcie wywiadu, nasz personel przeanalizuje wyniki badań laboratoryjnych - jeśli pacjent przed pierwszą wizytą nie wykona odpowiednich badań, będą mu one zlecane po konsultacji. Dopiero będąc w posiadaniu kompletu informacji, personel Spółki jest w stanie ocenić stan zdrowia klienta oraz opracować odpowiedni, indywidualny plan żywieniowy wraz z dodatkowymi zaleceniami. Prawidłowo dobrana dieta, zbilansowana zarówno pod względem makroskładników, jak i witamin oraz składników mineralnych, jest w stanie zmniejszyć znacząco dolegliwości, uzupełnić niedobory związane ze stanem chorobowym, a także unormować wyniki badań. Działa również profilaktycznie, chroniąc pacjenta przed potencjalnymi chorobami, czy rozwojem tych, na które już cierpi. Nasz personel posiada stosowne kwalifikacje, które uprawniają go do takiego zakresu działania (usługi dietetyczne wykonywane są bezpośrednio przez osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, do której stosować należy na podst. art. 50 ust. 5 ww. ustawy Rozporządzenie Ministra Zdrowia, w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami). Ponadto osoby zatrudnione posiadają tytuł dietetyka. Czy nasze usługi mogą korzystać ze zwolnienia od VAT, czy mamy je opodatkować?

Odpowiedź

Usługi dietetyczne świadczone przez Państwa, zarówno w formie spotkań na żywo, jak i konsultacji on-line, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c) ustawy o VAT.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi
w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

a) lekarza i lekarza dentysty,

b) pielęgniarki i położnej,

c) medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej

d) psychologa.

 

Z powołanego art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy jednoznacznie wynika, że dla zastosowania zwolnienia od podatku istotny jest cel wykonywanych świadczeń. Ze zwolnienia będą generalnie korzystać tylko te czynności, które m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.