Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

1 grudnia 2013

Ustalanie proporcji w przypadku dokonywania sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej

0 863

Prowadzę działalność gospodarczą, która polega na sprzedaży kosmetyków przez internet oraz świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia i jestem czynnym podatnikiem VAT. Dostawa towaru jest opodatkowana 23% stawką podatku a usługi są zwolnione od VAT. Rozliczając podatek naliczony od zakupów dotyczących używania telefonu służbowego i samochodu stosuję proporcję. W ramach usług związanych z ochroną zdrowia zamierzam wyodrębnić w przychodni miejsce w którym będę sprzedawał produkty „zdrowotne”, które nie korzystają ze zwolnienia od VAT. Jak mam ustalić wskaźnik proporcji?

ODPOWIEDŹ

Ustalając proporcję w liczniku należy ująć obrót z tytułu sprzedaży towarów „zdrowotnych” oraz kosmetyków a w mianowniku obrót z licznika plus obrót z tytułu świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.90 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części tych kwot, stosując zapis art.90 ust.2 ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10. Proporcję tą ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności w związku, z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art.90 ust.3 ustawy o VAT). Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust.3 lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu (art.90 ust.8 ustawy). Powyższy przepis ma zastoso...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.