Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , GMINY I POWIATY

2 lipca 2019

NR 91 (Lipiec 2019)

W jaki sposób Gmina powinna obciążyć kosztami szkolenia spółkę miejską

0 1280

Gmina otrzymała fakturę VAT (stawka 23%) za szkolenie z obsługi edytora aktów prawnych, w którym oprócz pracowników gminy uczestniczyli pracownicy spółki miejskiej. Gmina obciąża kosztami szkolenia Spółkę w części, która dotyczy jej pracowników. Czy gmina powinna wystawić Spółce fakturę VAT ze stawką 23%, jeśli tak, to czy Gmina może odliczyć w tej części VAT? Czy też obciążenie kosztami szkolenia nie spowoduje skutków w VAT – obciążenie nastąpi na podstawie noty obciążeniowej?

ODPOWIEDŹ
Jeżeli spółka jest odrębnym od Gminy podatnikiem VAT to Gmina powinna wystawić fakturę ze stawką 23% na rzecz odrębnej instytucji. W tym przypadku uznaje się, że ten sam podatnik (gmina) najpierw zakupiła usługę a następnie ją odsprzedała innemu podmiotowi. Zgodnie z zasadą ogólną dotyczącą prawa do odliczenia VAT, gminie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary lub usługi służą działalności opodatkowanej podatnika. 

UZASADNIENIE
Refakturowanie usług, zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, to sytuacja, kiedy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług (art.8 ust.2a ustawy o VAT). W myśl tego przepisu, jeżeli podatnik nabył usługę we własnym imieniu, ale na rzecz podmiotu trzeciego, przyjmuje się, że ten sam podatnik nabył tę usługę a następnie ją odsprzedał następnemu nabywcy. Występuje tu fikcja prawna dotycząca usługodawcy, który faktycznie usługi nie świadczy, jednak uznaje się, że podmiot ten występuje w roli pośrednika - usługodawcy, który dokonuje odsprzedaży tej samej usługi. Podobne stanowisko odnośnie pojęcia „refaktury” przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 5 lipca 2016 r, sygn. nr ILPP4/4512-1-96/16-4/KB „przeniesienie ciężaru kosztów na inną osobę (inny podmiot) jest traktowane jako świadczenie usługi w tym samym zakresie. Podatnik biorący udział w odsprzedaży usługi wystawia fakturę dokumentującą wyświadczenie tej usługi. Fakturę tę potocznie nazywa się refakturą (…)”

Wszelkie odpłatne czynności jednostek na rzecz własnej gminy (i na odwrót), a także odpłatne czynności dokonywane pomiędzy tymi jednostkami (w tym dostawa i refakturowanie), są świadczeniami wewnętrznymi. Zatem dokumentowane powinny być notą księgową i nie powinny być ujmowane w ewidencjach...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.