Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 lutego 2018

WDT dla przedsiębiorcy zwolnionego z VAT na Litwie

0 1104

Proszę o informację, czy jeśli jako przedsiębiorca sprzedaję towar za granicę (na Litwę) dla firmy, która nie jest płatnikiem VAT na Litwie tzn. jest z niego zwolniona to mogę wystawić fakturę na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów z 0% VAT?

ODPOWIEDŹ

Brak numeru VAT UE nie może być uznany za wyłączną przesłankę uniemożliwiającą zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, jeśli zostały spełnione pozostałe warunki do zastosowania preferencyjnej stawki 0%. Jednakże, aby zastosować WDT, dostawa musi być dokonana na rzecz podatnika VAT czynnego.

Jeżeli nabywca nie będzie mógł rozpoznać WNT, wówczas dostawę należy potraktować jako sprzedaż wysyłkową.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to wywóz towarów z kraju do innego państwa Unii Europejskiej na rzecz podmiotu, który posiada ważny numer VAT UE. Przy czym dostawa towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz Dyrektywą 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej rozliczenie podatku w ramach WDT następuje przez nabywcę towaru. Ze względu na taką konstrukcję podatku podatnicy biorący udział w transakcjach wewnątrzwspólnotowych zobowiązani są posiadać europejskie numery NIP. Celem posiadania tych numerów jest identyfikacja podatników oraz zapewnienie kontroli prawidłowości rozliczeń podatku.

Generalnie, aby uznać dostawę jako WDT, konieczne jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, przemieszczenie towaru pomiędzy dwoma państwami członkowskimi oraz posiadanie statusu podatnika przez strony transakcji.

Należy pamiętać, że jest możliwość, aby kontrahent z Litwy rozpoznał zakup od Czytelnika jako WNT. Mimo braku obowiązku, podatnicy zwolnieni mogą wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez złożenie odpowiedniego oświadczenia i otrzymanie numeru VAT-UE. Jeżeli kontrahent wyraziłby zgodę na takie rozwiązanie, Czytelnik mógłby potraktować swoją dostawę jako WDT i opodatkować ją preferencyjną stawką VAT w wysokości 0%, pod warunkiem posiadania w swojej dokumentacji dowodów, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na Litwie. Jednak to rozwiązanie jest mało prawdopodobne, gdyż na kontrahencie z Litwy ciążyłoby wiele obowiązków, jak rejestracja, złożenie odpowiednich deklaracji i zapłata podatku z tytułu WNT bez możliwości odliczenia VAT.

Jeśli okaże się, że kontrahent z Litwy, nie będzie miał obowiązku rozliczania WNT, Czytelnik nie będzie mógł potraktować dokonanej dostawy jako WDT. W takiej sytua...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.