Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

2 września 2015

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a ulga na złe długi

0 887

Kupiliśmy towar z Niemiec, w deklaracji VAT-7 rozliczyliśmy WNT, ale nie zapłaciliśmy za towar, bo mamy spór z dostawcą. We wrześniu minie 150 dni od terminu płatności. Czy mamy skorygować VAT naliczony?

ODPOWIEDŹ

Nie, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego związanego z zakupami, za które nie została uiszczona należność.

UZASADNIENIE

Przepis art.89b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników, którzy nie uregulowali należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, obowiązek korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. W treści cytowanego powyżej przepisu można znaleźć co najmniej dwa sformułowania, które świadczą o tym, że obowiązek korekty odliczonego podatku nie dotyczy transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Po pierwsze, przepis art.89b ustawy o VAT nakazuje dokonać korekty odliczonego podatku w sytuacji nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju. Zauważmy, że w art.5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca, wymieniając transakcje podlegające opodatkowaniu VAT, umieścił w oddzielnych punktach transakcje odpłatnej dostawy dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju (pkt 1 przepisu) i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju (pkt 4). Także definicje tych pojęć zostały umieszczone w odrębnych przepisach, a nawet osobnych rozdziałach Działu II ustawy: definicja dostawy towarów i świadczenia usług w Rozdziale 2 (art.7 i 8), a definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w Rozdziale 3 ustawy (art.9 do 12a). Oznacza to, że pojęcia te nie są tożsame, a zatem, skoro ustawodawca wyraźnie wskazuje, że obowiązek korekty naliczonego podatku dotyczy podatku związanego z dostawą towarów lub świadczeniem usług na terytorium kraju, obowiązek ten nie ma zastosowania do wewnątrzwspólnotowego nabycia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.