Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

1 listopada 2017

Zakup towaru na Ukrainie udokumentowany paragonem

0 2664

Bardzo proszę o pomoc w kwestii zakupu towaru na Ukrainie - podatnik przynosi tylko paragony fiskalne, gdzie widnieje data zakupu, jest spis towarów, adres siedziby sprzedającego oraz NIP. Na paragonie jest także wyszczególniony VAT 20%. Towar ten na granicy przechodzi bez opłaty celnej, ale jak udokumentować zakup towaru, który jest potem sprzedawany w Polsce? Czy można odliczyć VAT naliczony. Jak zaksięgować paliwo zakupione na Ukrainie? Podatnik prowadzi sprzedaż tego towaru przez internet, jedynym dokumentem, który potwierdza sprzedaż towaru w Polsce jest wydruk transakcji przez PayU, np:

  • w wysokości 24.500 zł. Czy  tę kwotę traktujemy brutto i obliczamy VAT należny?

ODPOWIEDŹ

Zakup towarów na terytorium Ukrainy od osób prywatnych nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Dowodem zakupu towarów są paragony fiskalne. Podatek od wartości dodanej wyszczególniony na paragonach nie podlega odliczeniu w Polsce. Podstawą do odliczenia podatku naliczonego towarów sprowadzanych z krajów trzecich jest dokument celny. Zakup paliwa na terytorium Ukrainy nie powoduje obowiązku jego rozliczenia w deklaracji VAT. Natomiast późniejsza sprzedaż towaru na terytorium Polski jest sprzedażą krajową, opodatkowaną stawką właściwą dla sprzedawanego towaru, która winna być udokumentowana fakturą lub paragonem fiskalnym.

UZASADNIENIE

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega import towarów na terytorium kraju. Zgodnie z definicją znajdującą się w art. 2 pkt 7 ustawy, import towarów rozumiany jest, jako przywóz towarów z  terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Natomiast podatnikami z tytułu importu są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w  przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną, uprawnione do  korzystania z  procedury uszlachetniania czynnego lub procedury odprawy czasowej, w  tym również osoby, na  które zgodnie z  odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki osoby uprawnionej do  korzystania z  procedury.

Powyższe oznacza, że to podatnik (importer) jest zobowiązany do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku. Zgodnie z zasadą ogólną, określoną w art. 19a ust. 9 ustawy o VAT, z tytułu importu towarów obowiązek podatkowy powstaje w momencie powstania długu celnego. Istnieją również zasady szczególne (art. 19a ust.10a i ust. 11 ustawy). W przypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania czynnego, obowiązek podatkowy z  tytułu importu towarów powstaje z  chwilą zamknięcia procedury uszlachetniania czynnego zgodnie z tzw. „rozporządzeniem 2015/2447”. Z kolei dla towarów, które objęte są procedurą składowania celnego, odprawy czasowej z  całkowitym zwolnieniem z  należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego, tranzytu, wolnego obszaru celnego, jeżeli od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o  podobnym charakterze, obowiązek podatkowy z  tytułu importu towarów powstaje z  chwilą wymagalności tych opłat.

Z pytania Czytelniczki wynika, że jej klient dokonuje zakupu towarów na terytorium Ukrainy, których przywóz na terytorium kraju nie podlega procedurom celnym (brak opłaty celnej i dokumentu celnego). Zatem z tytułu przywozu tych towarów klient Czytelniczki nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT i nie ma obowiązku rozliczenia VAT należnego z tytułu importu towarów.

Dokum...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.